Türkiye'de madde bağımlılığı farkındalık çalışmalarının gençler üzerindeki etkisi
Awareness of substance addiction in turkey the effect of their work on youth
- Tez No: 756505
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU MÜJDE KARSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ilk olarak bir halk sağlığı sorunu olan bağımlılık ve madde (uyuşturucu) bağımlılığı kavramları üzerinde durulmuştur. Bağımlılık yapıcı madde ve türlerine kısaca değinilerek madde bağımlılığına neden olan faktörler tartışılmıştır. Madde bağımlılığıyla mücadele çerçevesinde ülkemizin bağımlılıkla mücadele süreci ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise madde bağımlılığının önleyici süreçlerinden biri olan madde bağımlılığı farkındalık çalışmalarının ele alınması kapsamında sağlık iletişimine değinilmiştir. Sağlık iletişimi kavramının tarihi gelişimi, sağlık iletişimi boyutları ve sağlık iletişimi kampanya süreçleri açıklanmaya çalışılmıştır. Dünyadan ve ülkemizden madde bağımlılığı özelinde yapılmış olan sağlık iletişimi kampanyaları incelenmiştir. Araştırmanın son kısmında ülkemizde madde bağımlılığı çalışmaları çerçevesinde yapılmış olan farkındalık çalışmalarının 18-24 yaş hedef kitle üzerindeki etkisi ortaya konulmasına çalışılmıştır. Bu sebeple öncelikle“Madde Bağımlılığı Farkındalık Çalışmaları Görüş Anketi”geliştirilmiştir. Görüş anketinin geliştirilmesinin sonrasında bir ölçme ve değerlendirme uzmanı görüşü ve Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Etik Kurulu onayı alınmıştır. Tüm bu onayların akabinde söz konusu anket Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ndeki 18-24 yaş hedef kitleye uygulanmıştır. Uygulanan görüş anketi çerçevesinde gençlerin ülkemizde yapılan madde bağımlılığı farkındalık çalışmaları konusundaki görüşleri ve düşünceleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmayla ülkemizdeki madde bağımlılığı konusundaki öncelikli risk ve hedef kitle konumundaki 18-24 yaş grubunda yer alan genç hedef grubuna yönelik yapılacak farkındalık sağlık iletişimi çalışmaları için bir kaynak olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the concepts of addiction and substance (drug) addiction, which are a public health problem, are emphasized. Addictive substances and their types are briefly mentioned and the factors causing substance addiction are discussed. Within the framework of the fight against substance addiction, the process of our country's fight against addiction has been discussed. In the second part of the study, health communication was mentioned within the scope of dealing with substance addiction awareness studies, which is one of the preventive processes of substance addiction. The historical development of the concept of health communication, health communication dimensions and health communication campaign processes are tried to be explained. Health communication campaigns made specifically for substance abuse from the world and our country were examined. In the last part of the study, it was tried to reveal the effect of awareness studies carried out within the framework of substance addiction studies in our country on the target group of 18-24 years old. For this reason, first of all,“Substance Addiction Awareness Studies Opinion Questionnaire”was developed. After the development of the opinion questionnaire, the opinion of an assessment and evaluation expert and the approval of Galatasaray University Social Sciences Institute Ethics Committee were obtained. After all these approvals, the aforementioned questionnaire was applied to the 18-24 age group at Ankara Yıldırım Beyazıt University. Within the framework of the opinion questionnaire applied, the views and thoughts of the youth on the substance addiction awareness studies carried out in our country were tried to be revealed. With this study, it is aimed to be a resource for awareness health communication activities to be carried out for the young target group in the 18-24 age group, which is the primary risk and target group for substance addiction in our country.