E ticaret ve tüketici davranışı üzerine ev tekstili alanında bir çalışma
A study in home textile on e-commerce and consumer behavior
- Tez No: 756506
- Danışmanlar: DR. HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde tüketimin yaygınlaşması ve yoğun rekabet ortamında şirketler, temel yeteneklerini farklılaştırmanın yanı sıra satış yöntemlerini de çeşitlendirmektedir. Dijital dönüşümün temel taşlarından biri olan internet teknolojisinin, online alışverişle kolaylık sağlaması ve ürün ve hizmet satın alma süreçlerinde bireylerin tercihinin online alışverişte artış göstermesi nedeniyle şirketler hizmetleri kadar yeteneklerini de geliştirmeye ihtiyaç duymaktadır. Tüketici beklentilerinin ve rekabetin artmasıyla birlikte e-ticaret işletmelerinin tüketicileri belirlemesi, anlaması ve müşteri sadakati sağlaması daha zorlu hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; elektronik ortamdaki ev tekstili ürünleri tüketicisinin satın alma karar sürecine etki eden faktörlerden; kişilik ve kullanıcıların kabul görmesini etkileyen teknolojik unsurlara bağlı olarak tüketicilerin satın alma süreçlerinin incelenmesi üzerinedir.
Özet (Çeviri)
Today's environment of widespread consumption and intense competition, companies diversify their sales methods as well as differentiating their core competencies. As internet technology, which is one of the cornerstones of digital transformation, facilitates online shopping and the preference of individuals in purchasing products and services increases in online shopping, companies need to develop their skills as well as their services. With the increase in consumer expectations and competition, it has become more difficult for e-commerce businesses to identify and understand consumers and provide customer loyalty. The aim of this study among the factors affecting the purchasing decision process of the consumer of home textile products in the electronic enviroment ; it is about examining the purchasing processes of consumers depending on the personality and technological factors that affect the acceptance of the users.