Metal sektöründe çalışan işçilerin iş kazası risk değerlerinin hesaplanması ve bu değerleri etkileyen faktörler
Calculation of occupational accident risk values of workers working in the metal industry and factors affecting these values
  1. Tez No: 756507
  2. Yazar: ORHAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Metal sektörü en çok iş kazası yaşanan sektörlerden biridir. Bu nedenle literatürde metal sektöründeki iş kazası sayıları ve iş kazası sayılarını etkileyen faktörler üzerine birçok çalışma bulunmaktadır. Bununla birlikte, literatürde iş kazası risk değerlerini ortaya koyan bir çalışma yoktur. Literatürdeki risk analizleri ve risk yönetimi çalışmalarının tamamı iş yeri ortamı üzerinden risk hesaplamasına dayalıdır. Yeni bir yaklaşım olarak ilk kez metal sektöründe çalışan işçilerin iş kazası risk değerleri, iş kazası sayıları ve iş gücü kayıplarına dayalı olarak hesaplanmış, çalışanların iş kazası risk değerlerini etkileyen faktörlerin neler olduğu araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre eğitim düzeyi, gelir düzeyi, fazla mesai yapma, sigara veya alkol kullanımı, stres, uykusuzluk gibi çalışanların demografik özelliklerine, iş ile ilgili özelliklerine, sağlıkları ile ilgili özelliklerine ve iş memnuniyeti ile ilgili özelliklerine dayalı birçok faktörün iş kazası risk değerlerini artırdığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre iş kazası risk değerlerini azaltmaya yönelik önlemler ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The metal sector is one of the sectors with the highest number of occupational accidents. For this reason, there are many studies in the literature on the number of work accidents in the metal sector and the factors affecting the number of work accidents. However, there is no study in the literature that reveals occupational accident risk values. All of the risk analyzes and risk management studies in the literature are based on risk calculation over the workplace environment. As a new approach, for the first time, the occupational accident risk values of the workers working in the metal industry were calculated based on the number of work accidents and workforce losses, and the factors affecting the occupational accident risk values of the employees were investigated. According to the findings, the occupational accident risk values of many factors such as education level, income level, working overtime, smoking or alcohol use, stress, insomnia based on demographic characteristics of employees, work-related characteristics, health-related characteristics and job satisfaction-related characteristics. found to be increased. According to the results obtained, measures to reduce occupational accident risk values are discussed in detail.