Anonim tevârîh-i Al-i Osman (1242-1503)
Anonim tevârîh-i Al-i Osman (1242-1503)
  1. Tez No: 756513
  2. Yazar: EYÜP DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMAN ADEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
İbn Haldûn, devletleri insana benzeterek“Devletler doğar, büyür ve ölür.”demiştir. 14. yy.da yaşamış olan İbn Haldûn'un bu sözünden beri çok sayıda devlet doğmuş, büyümüş ve yok olmuştur. İşte bu devletlerden biri belki de en büyüklerinden birisi de Osmanlı Devleti'dir. Osmanlı Devleti tarihçilerin çoğuna göre 1299 yılında bir devlet olarak kurulmuştur. Ama günümüzde Halil İnalcık gibi tarihçilerin bir kısmı Bafeus Savaşı'nı (1302) Osmanlı Devleti'nin kuruluşu olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Ibn Khaldun (İbn Haldûn) defines states just like human being's life and says that states are born, grow and die. After this definition of state of Ibn Khaldun who lived in the 14th century, so many states were born, grew and destroyed. The Ottoman Empire is one of those states and perhaps of the greatest ones. Many historians regard that The Ottoman Empire was founded as a state in 1299. However some historians like Halil İnalcık regard The Battle of Bapheus (1302) as the foundation of the Ottoman Empire.