Amerikan ve Türk hukukuna göre manevi tazminatın belirlenmesinde sistemler
Systems for determining non-pecuniary damages in accordance with Turkish and American law
  1. Tez No: 756514
  2. Yazar: OĞUZHAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARIDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde kişilik hakkının en etkin korunduğu hukuki kurumlardan biri olan manevi tazminatın belirlenmesi neredeyse tüm hukuk sistemlerinde önemli bir sorundur. Bu nedenle manevi tazminatın mahiyeti ve belirlenmesine ilişkin sorunların çözümü farklı bakış açılarıyla desteklenen bir araştırma ile mümkün olacaktır. Çalışmada, bu amaçla, Türk ve Amerikan Hukuklarında manevi tazminat kurumunun ele alınışı ve uygulamada karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir. Manevi tazminat kurumunun öncelikle bu iki farklı hukuk sistemindeki yeri ayrı ayrı ele alınmıştır. Aynı şekilde bu hukuk sistemlerinin manevi zarar kavramına yaklaşımı belirlenmiş ve böylece manevi tazminat kurumunun içerdiği amaç ve fonksiyonu açıklanmıştır. Son olarak, karşılaştırmalı hukuk yöntemine başvurulmuş ve manevi tazminat türleri bağlamında Türk ve Amerikan Hukuklarındaki benzerlik ve farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The determination of non-pecuniary damages, which is one of the legal institutions in which personal rights are most effectively protected, is an important problem in almost all legal systems. For this reason, the solution of the problems related to the nature and determination of non-pecuniary damages will be possible with a research supported by different perspectives. For this purpose, the handling of the institution of non-pecuniary damages in Turkish and American Laws and the problems encountered in practice have been examined in this study. First of all, the place of the institution of non-pecuniary damages in these two different legal systems has been discussed separately. Likewise, the approach of these legal systems to the concept of non-pecuniary damages has been determined and thus the purpose and function of the institution of non-pecuniary damages has been explained. Finally, the comparative law method has been applied and the similarities and differences in Turkish and American Laws have been examined in the context of the types of non-pecuniary damages.