Seafloor iron mobilization across the deep-water redox gradients of the Black Sea and the Sea of Marmara
Karadeniz ve Marmara Denizi'nin derin su redox ortamlarında bentik demir mobilizasyonu
  1. Tez No: 756541
  2. Yazar: NİMET ALIMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Demir, diğer temel elementler (C, N, P, O, Mn, S) ve temel mekanizmalar (fotosentez, solunum, kemosentez) ile sıkı bağlantıları olan okyanustaki kilit elementlerden biridir. Yaşamın başlangıcından modern okyanuslara kadar demirin kritik rolü, demir için yeni nişler yaratan biyojeokimyasal evrimle artış gösterdi. Demirin karada bol miktarda bulunmasına rağmen, okyanusta eser düzeylerde bulunması demir çalışmalarının başlıca zorluklarındandır. Bu nedenle, demirin bu grift döngüsünde hala birçok boşluk vardır ve bu boşlukları doldurmak, okyanusların ve dahası Dünya'nın geçmişini, bugününü ve geleceğini anlamak için çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, Karadeniz'de ve ilk kez Marmara Denizi'nde bentik çözünmüş demir paternleri, değişen ve kararlı redoks ortamlarının karşılaştırılmıştır. Marmara Denizi'nde demir kaynağı açısından diğer oksijen minimum bölgeleriyle karşılaştırılabilir miktarlarda çözünmüş demir ölçülmüştür ve yüksek bentik girdileri hesaplanmıştır. Organik kompleksleşme ve gözenek suyu boyutu fraksiyonları arasındaki muhtemel bağlantı, nispeten daha iyi bilinen demir fraksiyon türlerinin karşılaştırılmasıyla incelenmiştir. Deniz ve gözenek suyunda demir boyutu fraksiyonlarından elde edilen sonuçlar, deniz suyu ve gözenek suyu demir türlerinin doğasının, en azından örneklemeden farklı derecelerde etkilenecek farklılıklarda olduğunu göstermiştir. Özetle, Marmara Denizi'ndeki sediman demir paternleri, son hipoksinin deniz tabanında demirin mobilize olmasına neden olduğunu; sediman kolloidal ve çözünür faz sonuçları ise, bentik demir türlerinin etkisini anlamak için daha ayrıntılı çalışmalar gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Iron is one of the key elements in the ocean which has wide interconnections with other essential elements (i.e., C, N, P, O, Mn, S) and fundamental mechanisms (i.e., photosynthesis, respiration, chemosynthesis). The critical role of iron, since the beginning of life until the modern oceans, was increasing with biogeochemical evolution creating new niches for iron. Despite iron is ubiquitous on land, its trace level presence in the ocean creates difficulties for iron studies. Hence, the complex cycle of iron still has many gaps and filling the gaps is crucial to understand the past, present and the future of oceans and moreover Earth. In this thesis work, benthic dissolved iron patterns in the Black Sea and for the first time in the Sea of Marmara was studied in the comparison of recent redox changes and well-established redox environments. High amounts of dissolved iron were measured, and high benthic fluxes estimated for the Sea of Marmara showing that, in terms of iron source, it is comparable to other oxygen minimum zones. The potential connection between the organic complexation and porewater size fractions is examined with comparison of more established iron fraction species. The results from seawater and porewater size fractionations indicated that the nature of the seawater and porewater species are different at least to the extent of different influences by sample handling. In summary, the iron patterns in the Sea of Marmara indicates the recent hypoxia have already cause iron to be mobilized at the seafloor and the sedimentary colloidal and soluble phases needs a more detailed attention to understand the effective scale of benthic iron species.