Jean Jacques Rousseau'nun eğitim felsefesinde tutarlılık sorunu
The problem of consistence in Jean Jacques Rousseau's educational philosophy
  1. Tez No: 756549
  2. Yazar: SATUK BUĞRA GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, 18.yüzyıl filozoflarından Jean Jacques Rousseau'nun eğitim felsefesindeki tutarlılık sorunlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel bir araştırma olan tezimizin araştırma modeli literatür taramasıdır. Doğa durumundan toplum durumuna geçişle birlikte ortaya çıkan ahlaki sorunların çözümü için doğa temelli bir eğitim anlayışına yönelen Rousseau, yaşadığı dönemden bu yana eğitim felsefesine yönelik pek çok konuda tutarsız olmakla itham edilmektedir. Tutarsızlık iddiaları karşısında Rousseau, söylemleri çelişebilse de düşüncelerinin tutarlı olduğu görüşünü öne sürer. Ortaya çıkan çatışma, Rousseau'nun eğitim felsefesinin doğru şekilde yorumlanması adına sorun teşkil etmektedir. Söz konusu sorunun aşılmasını amaçlayan tezimiz, tutarlılık tartışması yaratan konuları Rousseau'nun eğitim felsefesine yönelik bütüncül bir bakışla ele almaktadır. Rousseau'nun eğitim felsefesinde karşımıza çıkan ve yedi ana başlık altında topladığımız tutarlılık tartışmalarına bakıldığında Rousseau'nun haksız bir şekilde tutarsızlıkla suçlandığı konular olduğu görülebilir. Karşılaşılan durumun başlıca nedenleri; Rousseau'nun eğitim felsefesinin bağlamından kopuk bir şekilde ele alınması, Rousseau'nun görüşlerinin hangi amaçla ve hangi eserinde yazıldığının göz ardı edilmesi, kurgusal-teorik eğitim ile pratik eğitim arasındaki ayrımın yapılmaması, eğitime dair üst amaçlarla alt amaçların birbiri ile karıştırılması ve çeşitli önyargılarla hareket edilmesidir. Diğer taraftan Rousseau'nun görüşlerini temellendirmek için kullandığı ve eğitim felsefesinde belirleyici bir rol de üstlenen“doğa”yorumlamalarından biri olan doğal eşitsizliklere dair görüşleri, eğitim alanında tutarlı olmayan bir alan oluşturur. Bu alan Rousseau'nun eğitim felsefesinin mutlak tutarlılığa ulaşmasını engelleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the consistency problems in the philosophy of education of Jean Jacques Rousseau, one of the 18th century philosophers. The research model of our thesis, which is a qualitative research, is a literature review. Rousseau, who turned to a nature-based education approach for the solution of moral problems that emerged with the transition from the state of nature to the state of society has been accused of being inconsistent in many issues related to the philosophy of education since the time he lived. In the face of inconsistency claims, Rousseau puts forward the view that his thoughts are consistent even though his discourses may contradict. The resulting conflict poses a problem for the correct interpretation of Rousseau's philosophy of education. Our thesis, which aims to overcome the aforementioned problem, deals with the issues that create the consistency debate with a holistic view of Rousseau's philosophy of education. When we look at the discussions of consistency in Rousseau's philosophy of education, which we have gathered under seven main headings, it can be seen that there are issues that Rousseau is unfairly accused of inconsistency. The main reasons for the situation encountered are; considering Rousseau's philosophy of education out of context, ignoring for what purpose and in which work Rousseau's views were written, not making a distinction between fictional-theoretical education and practical education, mixing upper and lower aims of education with each other and acting with various prejudices. On the other hand, Rousseau's views on natural inequalities, which is one of the interpretations of“nature”that he uses to ground his views and plays a decisive role in his philosophy of education, creates an inconsistent field in the field of education. This area emerges as an element that prevents Rousseau's philosophy of education from reaching absolute consistency.