Pandemi döneminde sağlık hakkı
The right to health during the pandemic
- Tez No: 756548
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde ortaya çıkıp buradan tüm dünyaya yayılan COVID-19 virüsü küresel bir salgına dönüşerek bireylerin temel haklarının korunması noktasında devletlerin çeşitli tür ve seviyelerde tedbirler almalarını gerektirip insan haklarını doğrudan etkileyerek küresel bir kriz meydana getirmiştir. Tarihsel açıdan bakıldığında pandemiler dünya için yeni olmamakla birlikte küreselleşen dünya düzeninin hâkim olduğu bir dönemde ortaya çıkması, hızlı ve yoğun etkileşimle beraber tüm dünyada hızlı şekilde yayılması ve gelişen teknolojiyle beraber meydana gelen hızlı bilgi akışı bu pandemiyi diğerlerinden farklı kılmaktadır. Devlet ve toplum arasındaki ilişki açısından da kökten değişim ve dönüşümü başlatan pandeminin meydana getirdiği sorunlar içerisinde belki de en önemli ve can alıcı nokta olan sağlığın ve sağlıkla ilişkili kurumlar, normlar ve olguların, bu dönüşümün çerçevesinde ele alınması gerekmektedir. Covid-19 pandemisini önlemede devletler ve devlet dışı aktörlerin aldıkları önlemler ve uygulamalar, muğlak bir anlamı olan sağlık hakkının anlamının sorgulanmasını belirgin hale getirmiştir. Globalleşen dünya ile birlikte ortaya çıkan yeni düşünsel akımlar izlendiğinde ulusal ve uluslararası politikaların kökten bir değişime ihtiyaç duyduğu muhakkaktır. Bu mücadelede sadece devlet idarelerinin çalışmalarıyla sınırlı kalınmasının, küreselleşen ve açık pazar haline gelen dünyada yeterli olmayacağı, tüm bireylerin büyük ya da küçük ölçekte pandeminin önlenmesi için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirerek insan hakları ihlallerinden kaçınması büyük önem arz etmektedir. Bunu sağlayacak en önemli etkili unsurlardan biri ise öngörülebilirliği ve hakların sınırını belirten insan haklarının içinde yer alan sağlık hakkı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 virus, which emerged in Wuhan city of Hubei province of China and spread to the whole world from there, turned into a global epidemic and caused a global crisis by directly affecting human rights, requiring states to take measures of various types and levels to protect the fundamental rights of individuals. From a historical point of view, although pandemics are not new to the world, its emergence in a period dominated by the globalizing world order, its rapid spread all over the world with rapid and intense interaction, and the rapid flow of information that occurs with developing technology makes this pandemic different from others. In terms of the relationship between the state and society, health and health-related institutions, norms and phenomena, which are perhaps the most important and crucial point among the problems caused by the pandemic, that started its radical change and transformation, should be handled within the framework of this transformation. The measures and practices taken by states and non-state actors in preventing the Covid-19 pandemic have made the meaning of the right to health, which has an ambiguous meaning, clear. Being limited to the work of state administrations will not be enough in a globalized and open market world, it is of great importance for all individuals to avoid human rights violations by fulfilling their responsibilities for the prevention of pandemics on a large or small scale. One of the most effective factors that will ensure this will be the right to health, included in human rights, which indicates predictability and the limits of rights.