Aerobik egzersizin romatoid artrit hastalarında uyku kalitesi, yorgunluk, yaşam kalitesi, depresyon, serum bdnf ve irisin düzeyleri üzerine etkisi
The effects of aerobic exercise on sleep quality, fatique, quality of life, depression, serum bdnf and irisin levels in rheumatoi̇d arthri̇ti̇s patients
  1. Tez No: 756551
  2. Yazar: HATİCE KUDRET MİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Amaç: Bu çalışmada, aerobik egzersizin RA hastalarında uyku kalitesi, yorgunluk, yaşam kalitesi, depresyon, serum BDNF ve irisin düzeyleri üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2010 ACR/EULAR tanı kriterlerine göre romatoid artrit tanısı konulmuş 20-60 yaş arasında, DAS28 (Disease Activity Score) ≤3.2 (düşük hastalık aktivitesi veya remisyon) olan stabil 73 hasta ve yaş- cinsiyet uyumlu 78 sağlıklı erişkin dahil edildi. Hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı. 40 hasta içeren 1.gruba, EHA egzersizleri ve büyük kas gruplarına yönelik güçlendirme egzersizlerini içeren ev egzersiz programı verildi. 33 hasta içeren 2.gruba ise ev egzersiz programına ek olarak 4 hafta süresince, haftada 5 gün, toplam 20 seans boyunca Opticare yazılımındaki bisiklet ergometrisi cihazında aerobik egzersiz programı uygulandı. Hastaların egzersiz şiddeti, orta yoğunlukta olup maksimum kalp hızı (220-yaş) ve istirahat kalp hızına göre hesaplanan Karvonen formülü ile belirlendi. Program öncesi 6 DYT kullanılarak verilebilecek maksimum yük hesaplandı. Egzersiz boyunca hesaplanan Wmax' ın % 60-80'i arasında güç uygulandı. Hastalar tedavi başlangıcında ve tedavi bitiminde (4.hafta) olmak üzere 2 kez aynı hekim tarafından değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, hastalık süresi, medikal tedavisi ve otoantikor düzeyi (anti-CCP, RF) kaydedildi. Hastalık aktivitesi DAS 28 ile, uyku kalitesi PUKİ ile, yorgunluk düzeyi YŞÖ ile, depresyon BDÖ ile, yaşam kalitesi SF-36 ile, egzersiz kapasitesi 6DYT ile değerlendirildi. Biyobelirteç olarak; serum İrisin ve BDNF düzeyleri ELİSA kiti ile bakıldı ve sonuçlar ng/dl olarak kaydedildi. Sağlıklı erişkin grubundan ise sadece bir defaya mahsus kan numunesi alınarak demografik ve klinik parametreler sorgulandı. İstatistisel analiz Windows için geliştirilmiş SPSS 25 kullanılarak yapıldı. p0.05). BDNF ve irisin düzeyleri birbirleriyle pozitif korelasyon gösterdi (r>0.50). Ek olarak İrisin düzeyi yaş, hastalık aktivitesi, hastalık süresi ile zayıf düzeyde pozitif korelasyon gösterdi (r
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the effects of aerobic exercise on sleep quality, fatigue, quality of life, depression, serum BDNF and irisin levels in RA patients. Materials and Methods: 73 patients diagnosed with rheumatoid arthritis according to the 2010 ACR/EULAR diagnostic criteria were included to our study. Patients were between 20-60 years of age and had DAS 28 (Disease Activity Score) ≤3.2 (low disease activity or remission). In addition, 78 age- and sex-matched healthy adults were included. The patients were randomly divided into two different groups. The first group, which included 40 patients, was given a home exercise program including ROM exercises and strengthening exercises for large muscle groups. In the second group, which included 33 patients, in addition to the home exercise program, an aerobic exercise program was applied on the bicycle ergometry device in the Opticare software for 4 weeks, 5 days a week, for a total of 20 sessions. The exercise intensity of the patients was of moderate intensity and was determined by the Karvonen formula calculated according to the maximum heart rate (220-years) and resting heart rate. Before the program, the maximum load that could be given to the patients was calculated using 6 MWT. Between 60-80% of the calculated Wmax was applied throughout the exercise. The patients were evaluated by the same physician twice, at the beginning of the treatment and at the end of the treatment (4th week). Demographic data, disease duration, medical treatment and autoantibody level (anti-CCP, RF) of the patients were recorded. Disease activity was evaluated by DAS 28, sleep quality by PSQI, fatigue level by FSS, depression by BDI, quality of life by SF-36 and exercise capacity by 6 MWT. As a biomarker; serum Irisin and BDNF levels were evaluated with the ELISA kit and the results were recorded as ng/dl. Only one blood sample was taken from the healthy adult group, demographic and clinical parameters were questioned. Statistical analysis was done with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25 developed for Windows. p 0.05). BDNF and irisin levels were positively correlated with each other (r>0.50). Moreover, irisin level showed a weak positive correlation with age, disease activity, and disease duration (r