Re-examining the impact of corporate governance on corporate performance: Evidence from Ghana
Kurumsal yönetimin kurumsal performans üzerindeki etkisinin yeniden incelenmesi: Gana örneği
  1. Tez No: 756552
  2. Yazar: IBRAHIM NANDOM YAKUBU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kurumsal yönetim, kurumsal raporlamayı sterilize etmeye ve küresel olarak finansal piyasalarda yatırımcı güvenini artırmaya yönelik devam eden girişimlerde öne çıkmaktadır. Son birkaç on yılda, hem akademik çalışmalarda hem de profesyonel ortamda kurumsal yönetime büyük ilgi gösterildi. Bu ilgi, hem şirket yöneticilerinin hem de firma denetçilerinin kurumsal raporlamada belirli yüksek standartlara tabi olduğu çağdaş gün ve çağda daha yaygındır. Araştırmacılar için, kurumsal yönetimin firma operasyonlarının farklı yönleri üzerindeki etkisi, özellikle firma performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ülkeler ve sektörler arasında bugüne kadar yapılan çalışmalar, kurumsal yönetimin şirketlerin performansıyla nasıl bağlantılı olduğunu, en özel olarak muhasebe tabanlı performans göstergelerini kullanarak sağlıklı bir şekilde araştırdı. Bununla birlikte, bu göstergeler tarihi oldukları ve yöneticilerin bunları kolayca manipüle edebildikleri için güvenilirlikten yoksun oldukları için eleştirilmektedir. Muhasebe temelli vekillerin zayıf yönleriyle ilgili olarak, bu çalışma, kurumsal yönetimin 2008-2018 yıllarında Gana'daki şirketlerin performansı üzerindeki etkisini eleştirel bir şekilde incelemek için değer temelli ölçümleri kullanarak benzersiz bir yön almayı amaçlamaktadır. Genelleştirilmiş momentler yöntemi (GMM) tekniğini uygulayan bulgular, yönetim kurulu kompozisyonunun (içerideki ve icracı olmayan yöneticiler) kurum içi performansı önemli ölçüde iyileştirdiğini ve hem yönetim teorisine hem de ajans teorisine güven verdiğini ortaya koymaktadır. Kadınların şirket yönetim kurullarında yer alması ve yönetim kurulu toplantılarının sık olması örnekleme alınan firmaların ekonomik karlarını azaltmaktadır. CEO ikiliğinin performansı harici olarak artırdığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, dualite kavramı ajans teorisinin varsayımını destekleyen dahili kurumsal performansı engelleme eğilimindedir. Denetim komitesi büyüklüğü iç performansı olumlu etkilemekle birlikte, borsada değer yaratmaya etkisi olumsuzdur. Genel olarak, çalışma sahiplik konsantrasyonunun Gana'daki borsaya kote firmaların performansını belirgin şekilde yönlendirdiğini belirtiyor. Çalışma, şirketler için önemli sonuçları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance has been of prominence in the ongoing attempts to sterilize corporate reporting and enhance investor confidence in the financial markets globally. In the last few decades, a great deal of attention has been drawn to corporate governance in both academic studies and the professional setting. This interest is more prevalent in the contemporary day and age where both corporate executives and firm auditors are subject to certain high standards in corporate reporting. For researchers, the influence of corporate governance on different facets of firms' operations has been investigated, notably, its effect on firm performance. Across countries and sectors, studies to date have soundly explored how corporate governance is linked to performance of corporations, with most exclusively employing the accounting-based performance indicators. These indicators are however criticized as being historic and lack credibility as managers can easily manipulate them. Pertaining to the weaknesses of the accounting-based proxies, this study aims to take a unique direction by using value-based metrics to critically scrutinize the influence of corporate governance on companies' performance in Ghana over the years 2008-2018. Applying the generalized method of moments technique, the findings reveal that board composition (inside and non-executive directors) significantly improves internal corporate performance, lending credence to both the stewardship theory and the agency theory. The inclusion of women in the corporate boards and frequent meetings of the board reduce the economic profits of the sampled firms. CEO duality is evidenced to enhance performance externally. However, the duality concept tends to impede internal corporate performance supporting the presumption of the agency theory. Although audit committee size positively influences internal performance, its effect on value creation in the stock market is negative. Generally, the study notes that ownership concentration prominently drives performance of quoted firms in Ghana. The study highlights key implications for corporations.