Romatoid artritli hastalarda klinik pilates egzersizleri, aerobik egzersizler ve klinik pilates ile aerobik egzersiz uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of clinical pilates exercises, aerobic exercises and clinical pilates with aerobic exercise in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 627731
- Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Romatoid Artrit (RA), klinik olarak birçok semptomun bir arada görüldüğü romatizmal bir hastalıktır. Bu klinik semptomlar birçok hastada kısır bir döngü şeklinde seyreder. Fiziksel aktivite ve egzersizin, RA'lı hastalarda birçok semptom üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu tez RA'lı hastalarda klinik pilates egzersizlerinin yorgunluk, depresyon, aerobik kapasite, ağrı, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla tasarlandı. Çalışmaya 30 gönüllü RA hastası dahil edildi. Hastalar eşit olarak üç gruba ayrıldı ve her gruba sekiz hafta tedavi uygulandı. Birinci gruba haftada üç gün klinik pilates egzersizleri, ikinci gruba haftada üç gün aerobik egzersizler, üçüncü gruba da hem pilates egzersizleri hem de aerobik egzersizlerden oluşan kombine eğitim uygulandı. Yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), depresyon Beck Depresyon Envanteri (BDE), aerobik kapasite Altı Dakika Yürüme Testi (6DYT), ağrı Kısa Form McGill Ağrı Ölçeği (MAÖ), uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve yaşam kalitesi Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği (RAYKÖ) ile değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre klinik pilates egzersizleri yorgunluk, depresyon, aerobik kapasite ve yaşam kalitesi üzerine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkili bulundu (p< 0,05). Aerobik egzersizler ve kombine eğitim gruplarında ise ağrı dışında diğer parametreler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler saptandı (p< 0,05). Ayrıca değerlendirilen tüm parametreler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p> 0,05). Bu sonuçlar klinik pilates egzersizlerinin RA'lı hastalarda aerobik egzersizler gibi etkili olabileceğini göstermektedir. RA hastalarının rutin tedavisine klinik pilates egzersizlerinin de bir alternatif olarak eklenmesi rehabilitasyon başarısını artırabilir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid Arthritis (RA) is a rheumatic disease that may coexist many symptoms clinically. These clinical symptoms progress in a vicious cycle in many patients. Physical activity and exercise are known to improve many symptoms in RA patients. This thesis was designed to investigate the effects of clinical pilates exercises on fatigue, depression, aerobic capacity, pain, sleep quality and quality of life. Thirty voluntary RA patients were included in this study. Patients were separated into three groups equally and each group was applied treatment for eight weeks. Clinical pilates exercises were practiced to the first group, aerobic exercises were practiced to the second group and combined training which was a combination of pilates exercises and aerobic exercises was performed to the third group. Fatigue, depression, aerobic capacity, pain, sleep quality and quality of life were evaluated by Fatigue Severity Scale (FSS), Beck Depression Inventory (BDI), Six minute walk test (6MWT), Short- Form McGill Pain Questionnaire (MPQ), Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and Rheumatoid Arthritis Quality of Life (RAQoL), respectively. According to our results, statistically significant improvements were found for clinical pilates exercises on fatigue, depression, aerobic capacity and quality of life (p< 0.05). Improvements in all parameters except from pain were concluded for aerobic exercises and combined training (p< 0.05). Also, there was no statistically significant difference among the treatment groups in assessments (p> 0.05). These results showed us that clinical pilates exercises may be effective like aerobic exercises in patients with RA. So, addition of clinical pilates exercises to the routine treatment of RA may enhance the success of rehabilitation.