Kahramanmaraş ili aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının ulusal kanser tarama programı ve neonatal tarama programları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları
Information, attitudes and behaviors of family physicians and family health professionals working in Kahramanmaraş family health centers about national cancer screening program and neonatal screening programs
- Tez No: 756562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada Kahramanmaraş il merkezi ve ilçelerdeki Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışan Aile Hekimleri (AH) ve Aile Sağlığı Çalışanlarının (ASÇ) Ulusal Kanser Tarama Programı (UKTP) ve Neonatal Tarama Programları (NTP) hakkındaki bilgi, tutum, davranışları ve bununla ilişkili olabilecek etkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Aralık 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Kahramanmaraş merkez ve ilçelerdeki ASM'lerde çalışmakta olan AH ve ASÇ arasında yapılmıştır. Çalışmamızın evrenini Aile Hekimliği Birimlerinde (AHB) çalışan toplam 752 AH ve ASÇ oluşturmaktadır. Örneklem için %95 güven aralığı ve %5 yanılma payı ile 255 kişi hesaplanmış olup toplam 298 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Konuyla ilgili literatür taraması sonucunda oluşturulan anket katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, the knowledge, attitudes, behaviors of Family Physicians (FP) and Family Health Professionals (FHP) working in Family Health Centers (FHC) in Kahramanmaraş city about the National Cancer Screening Program (NCSP) and Neonatal Screening Programs (NSP) and it is aimed to determine the factors that may be associated with this. MATERIALS AND METHODS: This research is a cross-sectional descriptive survey study. It was conducted among FP and FHP who work in the FHCs in the center and districts of Kahramanmaraş between December 2021 and February 2022. The universe of our study consists of 752 FPs and FHPs working in these Family Medicine Units (FMU). For the sample, 255 people were calculated with a 95% confidence interval and a 5% margin of error, and a total of 298 people were included in the study. The questionnaire, which was created as a result of the literature review on the subject, was applied face-to-face to the participants. Chi-square test was used in the statistical evaluation of the data.