Kütüphaneci
The librarian
- Tez No: 756578
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bir kütüphanede çalışan ve kütüphanedeki tüm kitapların yerini ezbere bilecek denli kitaplara ve dile düşkün Mazhar, papağanı ile yalnız yaşamakta, ancak geç saatlere dek okuduğu için de ertesi sabah zamanında işyerinde olamamaktadır. Şair Federico Garcia Lorca'yı bile İspanyolca aslından okumaya kararlı Mazhar, çevresindeki arabesk kültür ve Arapça tabelaların ve hayatına giren bir başka dilin yarattığı rahatsızlıkla kendini 'sıkışmış' hissetmektedir. Derdini kimseye anlatamayan ve yabancılaşan, ayrıca medyada rastladığı mültecilerin trajik haberleriyle de sarsılan Mazhar karakterini dinleyecek biri daha vardır, o da sık sık karşısına çıkan diğer Mazhar. İşini kaybetmesinden sonra sadece yeni bir iş aramayacak, gerçekte sonucuna 'evet' demeyeceği ama ister istemez kabul etmesi gereken bir iç yolculuk yapacaktır.
Özet (Çeviri)
Mazhar, who works in a library and is so fond of books and languages that he knows the location of all the books in the library by heart, lives alone with his parrot, but cannot be at work on time the next morning because he reads until late. Determined to read even the poet Federico Garcia Lorca in Spanish, Mazhar feels“stuck”by the arabesque culture around him and the discomford created by the Arabic signs and another language that has entered his life. There is another person who will listen to the character of Mazhar, who cannot tell his troubles to anyone and is alienated, and who is shaken by the tragic news of the refugees he encounters in the media, and that is the other Mazhar who often comes across him. After losing his job, he will not only look for a new job, but will make an inner journey that he will not say 'yes' to the result, but that he must accept involuntarily.