Baş boyun adenoid kistik karsinomlarında GLUT-1'in histopatolojik korelasyonu ve prognoza etkisi
Histopathologic correlation and effect the prognosis of GLUT-1 in head and neck adenoid cyctic carcinoma
- Tez No: 756581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KUŞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Adenoid kistik karsinom baş boyunda nadir görülen tükürük bezi tümörüdür. Klinik olarak yavaş seyirli olması ve 15 - 20 yıl sonra sistemik metastaz ve lokal rekürrensleri görülmesi nedeniyle uzun dönem takibi önemlidir. Adenoid kistik karsinom için solid alt tip, lenf nodu metastazı ve perinöral invazyon literatürde genel olarak kabul görmüş kötü prognostik faktörlerdir. Ancak daha net prognostik belirteçlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda GLUT-1'in adenoid kistik karsinomlarında prognostik değeri ve alt tipleri ile korelasyonuna bakıldı. Çalışmamıza kliniğimizde adenoid kistik karsinom tanısı alan klinik bilgilerine ulaşılan, takipleri yapılan ve patoloji bölümünde değerlendirilebilen preparatları olan 42 hasta dahil edildi. Tanı anında yaş ortalaması 52,6, 60 yaş üstü hasta oranı %71,4, kadın hasta oranı %59,5, minör tükürük bezi yerleşim %52,4, PNİ pozitifliği %81, cerrahi sınır pozitifliği %71,4, solid alt tip oranı %52,4, T4 evresinde olanların oranı %43,9, lenf nodu metastazı pozitif olan hasta oranı %21,4, uzak metastaz saptanan hasta oranı %35,7, rekürrens saptanan hasta oranı %26,2, takipte ex olan hasta oranı %35,7 olarak saptanmıştır. Hastalarımızın tedavileri değerlendirildiğinde ise; cerrahi tedavi ile tedavi edilen hasta oranı %100, RT %59,5, KT %23,8, KRT %28,6, boyun diseksiyonu(BD) %14,3 oranında uygulanmıştır. Takip süresi ortalaması 57,76±50,01 aydır(min-max. 8-204). Histolojik tip ile yaş, PNİ, cerrahi sınır, T evresi, lenf nodu metastazı, uzak metastaz ve nüks/rekürrens arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (p>0,05). Histolojik tip ile ex durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (p0,05). GLUT-1 skor; yaşa, lokalizasyona, PNİ, cerrahi sınıra, histolojik tipe, T evresine, lenf nodu metastazına, uzak metastaza, nüks/rekürrense ve ex durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). GLUT-1 yaygınlık; Lenf nodu metastazına göre anlamlı farklılık göstermektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Adenoid cystic carcinoma is a rare salivary gland tumor of the head and neck. Long-term follow-up is important because it has a slow clinical course and systemic metastases and local recurrences are seen after 15-20 years. Solid subtype, lymph node metastasis and perineural invasion are generally accepted poor prognostic factors in the literature for adenoid cystic carcinoma. However, clearer prognostic markers are needed. In our study, the prognostic value of GLUT-1 in adenoid cystic carcinomas and its correlation with its subtypes were examined. Our study included 42 patients who were diagnosed with adenoid cystic carcinoma in our clinic, whose clinical information was accessed, followed-up, and preparations that could be evaluated in the pathology department. The mean age at the time of diagnosis was 52.6, the rate of patients over 60 years old was 71.4%, the rate of female patients was 59.5%, 52.4% of the patients were minor salivary gland localized, PNI positivity 81%, surgical margin positivity 71.4% , the rate of solid subtype was 52.4%, the rate of those in T4 stage was 43.9%, the rate of patients with positive lymph node metastasis was 21.4%, the rate of patients with distant metastasis was 35.7%, the rate of patients with recurrence was 26.2%, the rate of patients who died in the follow-up was found to be 35.7%. When the treatments of our patients are evaluated; The rate of patients treated with surgical treatment was 100%, RT 59.5%, CT 23.8%, CRT 28.6%, neck dissection (ND) 14.3%. The mean follow-up period was 57.76±50.01 months (min-max. 8-204). There was no significant relationship between histological type and age, PNI, surgical margin, T stage, lymph node metastasis, distant metastasis, and recurrence (p>0.05). There is a significant relationship between histological type and ex status (p0.05). GLUT-1 score; there is no significant difference according to age, localization, PNI, surgical margin, histological type, T stage, lymph node metastasis, distant metastasis, recurrence and ex status (p>0.05). GLUT-1 prevalence; It differs significantly according to lymph node metastasis (p0.05).