The effects of stress factors and cognitive emotion regulation on burnout in athletes: Mixed method
Sporcularda stres faktörleri ve bilişsel duygu düzenlemenin tükenmişlik üzerine etkileri: Karma yöntem
  1. Tez No: 756594
  2. Yazar: BEYZA NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAYAR CIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sporcular kariyerleri boyunca birçok stres durumuyla karşı karşıya kalırlar. Bu stres durumları iyi yönetilmezse tükenmişlik gibi olumsuz faktörler ortaya çıkabilir ve sporcuların kariyerleri üzerinde etkileri olabilir. Sporcular stresli durumlarda performanslarının etkilenmemesi için bazı stratejiler kullanırlar. Nitel ve nicel sonuçların birlikte değerlendirildiği bu çalışmada, araştırmanın soru ve problemlerine genel bir bakış açısı kazandırmak için yakınsak paralel desen karma yöntem kullanılmıştır (Creswell & Clark, 2015). Bu çalışmanın iki amacı vardır: İlk olarak, sporcuların çevresel olarak yaşadıkları stresi ve başa çıkma kaynaklarını anlamak amaçlanmaktadır. Bu amaçla, araştırmanın nitel kısmına 23-41 yaşları arasında aktif ve lisanslı spor kariyerlerine devam eden 6 erkek ve 5 kadın sporcu katılmıştır. Sporcuların araştırmaya katılmak için onamları alındıktan sonra sırasıyla demografik bilgi soruları ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları sorulmuş ve veriler MAXQDA22 ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın ikinci amacı, algılanan stresin alt boyutları ile tükenmişlik arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin düzenleyici etkisini incelemektir. Araştırmanın nicel kısmına katılan sporcuların yaşları 18 ile 60 (Ort.= 24.5, SD= 7.8) arasında değişmektedir. Çalışmaya aktif ve lisanslı olarak spor kariyerine devam eden 103 sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporculara bilgilendirilmiş onam formu, demografik bilgi formu, algılanan stres, tükenmişlik ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri ölçeği verilmiştir. Veriler, sporculardan kartopu örnekleme yöntemiyle çevrimiçi olarak toplanmış ve SPSS 25 ve Jamovi 1.6.23 istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Moderatör analizleri sonucunda bazı bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin algılanan stres ile tükenmişlik arasında düzenleyici etkisinin olduğu görülmüştür. Nitel araştırmanın bulgularına göre, sporcuların duygu düzenleme stratejilerinden daha çok problem odaklı stratejiler kullandıkları ancak stresin kariyerlerinde kötü bir konumda olduğunu düşündükleri düşünülmüştür. Bu nedenle sporcuların bireysel farklılıklarına özel müdahale programlarının geliştirilmesi ve gelecekte spor psikolojisi alanında bu tür çalışmaların arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Athletes face many stress situations throughout their careers. If these stress situations are not managed well, negative factors such as burnout may occur and may have effects on the careers of the athletes. Athletes use some strategies to prevent their performance from being affected in stressful situations. To provide general perspective about research' questions and problems, convergent parallel design mixed method was used in this study which evaluates qualitative and quantitative results together (Creswell & Clark, 2015). This study has two purposes: Firstly, it is aimed to understand the stress athletes experience environmentally and their coping resources. For this purpose, 6 male and 5 female athletes, who continue their active and licensed sports careers and age between 23-41 participated in the qualitative part of the study. After the consent of the athletes to participate in the research was obtained, demographic information questions and semi-structured interview questions were asked, respectively and data were analyzed with the MAXQDA22. The second purpose of this study is to examine the moderator effect of cognitive emotion regulation strategies on the relationship between sub-dimensions of perceived stress and burnout. The ages of the athletes participating in the quantitative part of the study ranged from 18 to 60 (M= 24.5, SD= 7.8). 103 athletes, who continue their sports careers actively and as licensed, participated in the study. Informed consent form, demographic information form, perceived stress, burnout, and cognitive emotion regulation strategies scale were given to the athletes participating in the study. The data were collected from the athletes online with the snowball sampling method and were analyzed using SPSS 25 and Jamovi 1.6.23 statistical programs. As a result of the moderator analyzes, it was seen that some cognitive emotion regulation strategies have a moderator effect between perceived stress and burnout. According to findings of qualitative study, it was thought that the athletes used more problem-focused strategies than emotion regulation strategies, but they thought that stress was in a bad position in their careers. Therefore, such studies should be increased in sports psychology in the future to develop and intervention programs specific to the individual differences of the athletes.