Yapılı çevrenin iyileştirilmesi bağlamında mahalle ölçeğinde evsel atık yönetimi örneği
Neighborhood solid waste management case in the context of built-up environment redevelopment
  1. Tez No: 756604
  2. Yazar: RUMEYSA SELVET SAVRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dünya nüfusu ve tüketim hızla artarken kişi başı üretilen atık miktarı artmakta, kaynaklar azalmakta ve çıkarılması zorlaşmaktadır. Birçok faktöre göre değişse de kentlerdeki atık yönetim sistemleri doğrusal sisteme bağlı, pahalı ve sürdürülebilir olmayıp çoğunlukla merkezi ve kent ölçeğindedir. Dolayısı ile yapılı çevrede sürdürülebilir kentler için bütünleştirici döngüsel atık yönetimi stratejisi gerekmektedir. Mimarlar ve kent tasarımcıları da çevrenin koruyucuları olarak sürdürülebilirlik için kaynak kullanımı ve çevre üzerindeki etkiyi en aza indiren mekanları, fikirleri hedeflemek sorumluluğundadır. Bu tez öncelikle mimarların ve kent tasarımcılarının kentlerde sürdürülebililr bir atık yönetimine nasıl katkı sağlayabileceğini araştırmakla ilgilidir. Sürdürülebilir atık yönetimi stratejileri ve döngüsel kentler mekana özgü, çok ölçekli, çok perspektifli ve farklı boyutlu birçok ilkeler barındırır. Bu kapsamda da sürdürülebilir, kaliteli kentler ve kapalı atıkenerji sistemleri ile ilgili literatür taraması yapılmış kaynak ve atık yönetimi için teknolojik, yenilikçi ve sürdürülebilir stratejiler araştırılmıştır. Genellikle mahalle veya yapı ölçeğinde; evsel atıkların azaltılmasını, yeniden kullanılmasını ve geri dönüştürülmesini/kazanılmasını amaçlayan atık-kaynak döngülerini kapatan atık xv çözümleri ve sistemleri incelenmiştir. Atık yönetimleri farklı ölçeklerde birçok parametreyi barındıran karmaşık bir sistemdir. Bu yüzden bu sistemlerin nasıl entegre edilebileceğini pekiştirmek amacıyla Bağcılar ilçesi Kirazlı mahallesinde atık döngülerini kapatan sıfır atık mahalle tasarımı geliştirilmiştir. Farklı döngüsel atık akışlarıyla ilgili onarım, ileri dönüşüm, geri dönüşüm ve önleme gibi faaliyetlerleri kapsayan bu sistemler için mimari mekan tasarımları önerilmiştir. Özellikle atığın büyük kısmını üreten konut alanlarında sakinlerin katılımını sağlayan aktiviteler ve mekanlarla desteklenmiş bu da hedeflenen aşağıdan yukarıya toplum temelli dönüşüm için önemli bir adım olmuştur. Bu müdahaleler kentsel kaliteyi artırmakta, toplumsal etkileşimleri güçlendirmekte, yeni iş alanları yaratmakta, alandaki atık-kaynak döngüsünü korumakta ve sürdürülebilir bir kent için sıfır atık hedefine ulaşılmasına büyük oranda katkıda bulunmuş dolayısıyla çevresel, ekonomik, ve sosyal faydalar sağlamıştır. Çalışma yapılı çevrenin geleceği ve yeni tasarlanan konsept projeler için atık-kaynak döngülerini kapatacak önerileri de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
While the world population and consumption increase rapidly, the amount of waste produced per capita increases, resources decrease and it becomes difficult to remove. Although it varies according to many factors, waste management systems in cities are not linear, expensive and sustainable, and they are mostly central and urban scale. Therefore, an integrative circular waste management strategy is required for sustainable cities in the built environment. Architects and urban designers are also responsible for targeting spaces and ideas that minimize the impact on the environment and resource use for sustainability as guardians of the environment. This thesis is primarily about investigating how architects and urban designers can contribute to a sustainable waste management in cities. Sustainable waste management strategies and circular cities contain many sitespecific, multi-scale, multi-perspective and multidimensional principles. In this context, a literature review on sustainable, quality cities and closed waste-energy systems has been made and technological, innovative and sustainable strategies for resource and waste management have been researched. Usually at xvii neighborhood or building scale; Waste solutions and systems that close wastesource loops aiming to reduce, reuse and recycle/recover household waste are examined. Waste management is a complex system that contains many parameters at different scales. Therefore, in order to reinforce how these systems can be integrated, a zero waste neighborhood design has been developed in the Kirazlı neighborhood of Bağcılar district, which closes the waste cycles. Architectural space designs have been proposed for these systems, which include activities such as repair, upcycling, recycling and prevention related to different circular waste flows. Particularly in residential areas that generate most of the waste, it was supported by activities and spaces that ensure the participation of residents, and this has been an important step for the targeted bottom-up community-based transformation. These interventions increase urban quality, strengthen social interactions, create new jobs, preserve the waste-resource cycle in the area, and have contributed greatly to achieving the zero waste goal for a sustainable city, thus providing environmental, economic, and social benefits. The study also offers suggestions for the future of the built environment and newly designed concept projects to close the waste-resource cycles.