Examining the rohingya refugee crisis in Bangladesh and İndia; A comparative study
Banglade ve Hindistan'daki Rohingya mülteci krizinin incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 756614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Bangladeş ve Hindistan'daki Rohingya mültecilerinin ev sahibi devletlerin zorluklarını karşılaştırmalı biçimde incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma, her iki ülkedeki mülteci kamplarındaki koşulları sosyal, siyasi, ekonomik etkiler bağlamında, cinsiyete dayalı şiddet, güvenlik endişeleri, çevresel durum, sağlık koşulları, uyuşturucu ve silah ticareti, dini ve kültürel etkiler alt başlıklarına yer vererek, üç temel faktör açısından karşılaştırmaktadır. Tez, ilk aşamada Rohingya çatışmasının ve bölgedeki mülteci kamplarının tarihsel arka planını sunmaktadır. Ardından, Myanmar'daki etnik krizi etkileyen iç politikaları, Rohingya mültecilerinin hayatlarını doğrudan etkileyen iki ev sahibi ülke Hindistan ve Bangladeş'teki politikaları ve kararları değerlendirmekte, son olarak mülteci krizinin, bu iki ülkenin mülteci kamplarındaki durumu karşılaştırarak incelemektedir. Bu inceleme, Rohingya mültecilerinin yoğun olarak bulunduğu Hindistan'daki ve Bangladeş'teki güncel durumunun sosyal, politik ve ekonomik faktörlerin merceğinde karşılaştırmalı bir analizini sunması açısından önemlidir. Karşılaştırmalı bir incelemeyle, Bangladeş ve Hindistan kamplarındaki Rohingya Müslümanlarının durumunu farklı deneyimlerden yola çıkarak ele almaktadır. Sonuç olarak, mültecilerin kendilerini güvensizliğe, kötü sağlık koşullarına maruz bırakan çeşitli düzeylerde sosyal, politik ve ekonomik sorunlara maruz kaldıkları görülmektedir. Bulgular, her iki ülkedeki mülteci kamplarının koşullarının oldukça farklı olduğunu göstermektedir. Bangladeş'te göçmenler, dini bağları nedeniyle ülkelerine dönmeleri istenmeden önce memnuniyetle karşılanmıştır. Küresel topluluklar, insanların yüklerini hafifletmek için çeşitli ortaklıklar geliştirmiş olsalar da, Bangladeş'teki mülteci kampları, nüfusun daha büyük olduğu ve kayıt dışı küçük kampların yeterli gözetim ve kurallara sahip olmadığı kötü sağlık koşulları, güvenlik ikilemleri, şiddet ve kötü çevre koşullarıyla mücadele etmektedir. Diğer taraftan Hindistan'daki mülteci kamplarında mülteciler arasında suç, cinsiyete dayalı şiddet ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi konuların henüz kritik seviyelere ulaşmadığını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the challenges of both Rohingya refugees in Bangladesh and India, and the host states. While breaking down the situation of refugees, the study compares the conditions in the refugee camps in both countries through certain patterns: social impact, political impact, economic impact through gender-related violence, security concerns, environmental condition, health conditions, drug and arms trafficking, and religious and cultural effects. This thesis assesses the domestic policies in Myanmar that affected the crisis, policies and the decisions in the host states that directly affect the lives of these refugees despite the presence of international bodies like United Nations High Commissioner for Refugees. This thesis is important in the sense that it provides a rare comparative analysis of Rohingya refugees' conditions in both India and Bangladesh, through the lens of social, political and economic factors. With the help of a comparative examination, this thesis addresses the plight of Rohingya Muslims in Bangladeshi and Indian camps from multiple angles, and considers diverse experiences. This study finds out that refugees are subjected to various levels of social, political and economic problems which expose them to insecurity, bad health conditions. The findings demonstrate that the conditions of refugee camps in both countries are quite different. In Bangladesh, the migrants were welcomed before being urged to return to their home country due to religious ties. Although global communities have partnered in a variety of ways to alleviate people's burdens, Bangladeshi refugee camps are struggling with bad health conditions, security dilemmas, violence, and bad environmental circumstances, where the population is larger and unregistered smaller encampments lack sufficient oversight and rules. On the other hand, the thesis reveals that issues such as criminality, gender related violence and drug trafficking have not yet reached critical levels in Indian refugee camps among the refugees.