Sağlık çalışanlarının tele-tıp uygulamaları ile ilgili düşünce ve deneyimlerinin sağlık yönetimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of healthcare professionals' thoughts and experiences on telemedicine applications from the healthcare management perspective
  1. Tez No: 756624
  2. Yazar: TUĞÇE ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Sağlık hizmetlerine her insanın eşit ve kolay bir şekilde erişiminin sağlanması hayati önem taşımaktadır. Teknolojinin gelişimine paralel olarak her hizmette olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Sağlık hizmetlerindeki değişken ve artan ihtiyaca yönelik teletıp uygulamaları, uzaktan sağlık hizmetleri sunumunu sağlamaktadır. Teletıp uygulamalarından dünyada çok eski tarihlerden beri yararlanıldığı görülse de ülkemizde hala gelişim aşamasındadır. Sağlık hizmetlerine teknolojinin dahil edilmesinden hastalar ile sağlık hizmeti sunucularının adaptasyonu, kullanımı ve işbirliği sağlandıkça etkin sonuçlar elde edilecektir. Uzaktan sağlık hizmetleri doğru ve etkin bir şekilde kullanıldığında; hastalar açısından kesintisiz erişim, zaman/maliyet tasarrufu, konfor, kendi tedavi sürecine katılımı ile öz yeterlilik düzeyinin artması gibi imkanlar sunmaktadır. Sağlık çalışanları açısından ise teletıp hizmetlerinin uygulamada sunmuş olduğu kesintisiz erişim ve esnek çalışma saatleri sonucunda emeğin değersizleşmesi, iş yükünün artması, kişisel bilgilerin ve mahremiyetin korunması, yasal sorumluluk gibi endişeler söz konusudur. Tez çalışması kapsamında literatür incelemesinin ardından uygulanan anketten elde edilen veriler sonucunda sağlık çalışanlarının teletıp uygulamaları hakkındaki görüşlerinin, demografik özellikleri ve deneyimlerine göre karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar sağlık yönetimi açısından değerlendirilmiştir ve uzaktan sağlık hizmetlerinin gelişimine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to evaluate the data consisting of the thoughts and experiences of healthcare professionals regarding remote healthcare services with telemedicine from the perspective of healthcare management. It is vital to ensure that everyone has equal and easy access to healthcare services. In parallel with the development of technology, the use of information and communication technologies in healthcare services, as in many other services, is rapidly becoming widespread. Telemedicine applications for the changing and increasing needs in healthcare services provide remote healthcare service delivery. Although telemedicine applications have been used in the world for years, it is under development in Turkey. Effective results will be obtained from the inclusion of technology in healthcare services as the adaptation, utilization, and cooperation of patients and healthcare providers are ensured. The correct and effective use of remote healthcare services provides opportunities for patients such as uninterrupted access, time/cost savings, comfort, and increasing their self-care ability level by participating in their own treatment process. From the perspective of healthcare professionals, there are concerns such as exploitation of their efforts, increased workload, legal liability, protection of personal information and privacy as a result of this unlimited access and flexible working hours. Within the scope of this thesis study, as a result of the data of the questionnaire applied after the literature review, the opinions of healthcare professionals about telemedicine applications were compared according to their demographic characteristics and experiences. The results obtained in this study are evaluated in terms of healthcare management and suggestions for the development of remote healthcare services are shared.