A daily examination of work and non-work time experiences in pandemic working arrangements
Pandemi çalışma düzenlemelerinde iş ve iş dışı zaman deneyimlerinin günlük çalışma ile incelenmesi
  1. Tez No: 756640
  2. Yazar: TUĞBA AYDOS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE İNAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
COVID-19, esnek çalışma düzenlemelerinin önemini vurgulamıştır. Çalışma düzenindeki bu beklenmedik ve zorunlu değişikliğin çalışanların psikolojik süreçlerini de etkilediğine inanılmaktadır. Temel psikolojik ihtiyaçlar, iş sonrası iyileşme, işe bağlılık, öz-şefkat ve olumlu duygulanım literatürde kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Yine de çalışma biçimlerinin etkisi bağlamında birlikte tartışılmış değiller. Bu bağlamda mevcut çalışma bu kavramların arasındaki ilişkilerin incelenmesini ve çalışma düzeninin olası düzenleyici etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Günlük çalışmasına 87 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmanın veri analizi için hiyerarşik doğrusal modelleme adı verilen bir regresyon tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre ihtiyaçların doyumu iş bağlılığı ve pozitif duygulanım arasında aracı değişken rolü oynamıştır. Ek olarak, gevşeme, ihtiyaç tatmini ile olumlu duygulanım arasında aracılık etkisi gösterirken, psikolojik uzaklaşma aracı etki göstermemiştir. Düzenleyici değişken analizlerinde temel psikolojik ihtiyaçların doyumu ve pozitif duygulanım ilişkisinde öz şefkatin, işten psikolojik uzaklaşma ve pozitif duygulanım ilişkisinde genel işe bağlılık düzeyinin moderatör etkisine rastlanmamıştır. İşten psikolojik uzaklaşma, işe bağlılık ve pozitif duygulanım ilişkisinde düzenleyici değişken olarak rol almıştır. Ek olarak, güne özgü çalışma yeri, işten psikolojik uzaklaşma ve pozitif duygulanım ilişkisinde düzenleyici değişken olmuştur. Güne özgü çalışma yeri ayrıca ihtiyaç doyumu ve pozitif duygulanım ilişkisinde de düzenleyici değişken rolü almıştır. Ayrıca, çalışmanın sınırlılıkları, güçlü yanları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
COVID-19 has highlighted the importance of flexible work arrangements. It is believed that this unexpected and compulsory change in the working pattern also affects the psychological processes of the employees. Basic psychological needs, post-work recovery, work engagement, self-compassion, and positive affect are all extensively covered in the literature. Still, they have not been discussed together in terms of the effect of work patterns. In this context, the present study aimed to examine the relationships between these concepts and to investigate the possible moderator effects of the working patterns. 87 participants were included in the diary study. A regression technique called hierarchical linear modeling was used for the study's data analysis. According to the study's findings, the satisfaction of needs was mediating variable between work engagement and positive affect. Additionally, relaxation showed a mediating effect between need satisfaction and positive affect, but psychological detachment did not show the mediator effect. The moderation analyses did not show the moderating effects of self-compassion on the relationship between need satisfaction and positive affect and general work engagement on the relationship between psychological detachment from work and positive affect. The psychological detachment was a moderator of the relationship between work engagement and positive affect. In addition, the day-specific working place moderated the relationship between psychological detachment and positive affect. The day-specific working place also moderates the relationship between need satisfaction and positive affect. Furthermore, the limitations and strengths of the study and suggestions for future studies are discussed.