Mesleki teknik eğitim kurumlarının sanal ortamlarda bilişim aygıtları ile tanıtımının gerçekleştirilmesi ve fayda algısının ölçülmesi
Publicity of vocational and technical educational institutions by using I. T. devices on virtual platforms and measuring perceptions of benefits
  1. Tez No: 756652
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ BATU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Başta Mesleki Teknik Eğitim Kurumları olmak üzere eğitim kurumlarının tanıtılması ve bu tanıtımların kitlelerin yönlendirilmesi için en iyi ve etkileşimli bir şekilde yapılması büyük önem arz etmektedir. Tanıtımlar gerçek ortamda yapıldığı zaman fiziki mekanın uygun zamana göre ayarlanması, tanıtım yapılacak grupların ve yapacak rehberlerin uygun zamanlarının belirlenmesi, araç transferlerinin sağlanması, tanıtımda etki bırakacak enstantane ve senaryoların anında kurgulanma zorluğu, planlamada yaşanacak sıkıntılar ve bu gibi nedenlerle ek maliyet ile zaman kaygısı oluşturur. Tanıtım faaliyetlerinde web sayfası, video görüntüsü, çoklu ortam platformlarındaki reklamlar eğitim ortamlarının tanıtılmasında özellikle nüfusu yoğun ülkelerde ilave katkı sağlamaktadır. Farklı okullarda ve farklı fiziksel mekânlarda bulunan binlerce öğrenciye bir Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumunun tanıtılması çok mümkün olamamakta, kurumlar yeteri kadar bilinmediği için okul donanım ve donatımlarından, kalifiye öğretmen kadrosundan verimli bir şekilde faydalanılmamış olmaktadır. Ayrıca gelişen teknolojiye ve mevcut salgın şartlarına bağlı olarak; tanıtım ortamlarının, ders içeriklerinin zenginleştirilmesine ve sosyal platformlarda yaygınlaştırılmasına ve uzaktan eğitim faaliyetlerine de fayda sağladığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında 360 derece kayıt yapan ve sanal/arttırılmış gerçeklik imkânı sağlayan bilişim teknolojileri kullanılarak mesleki teknik eğitim kurumlarının tanıtımı yapılacak, ders içeriklerine daha etkili ve kolay bir şekilde ulaşım imkânı sağlanacak ve bu tanıtımın öğrenciler öğretmenler ve idareciler üzerindeki fayda algısı ölçülecektir. Yapılan bu çalışma ile Mesleki Teknik Eğitim kurumların tanıtım faaliyetlerinin kolaylaşacağı, ders takibi, uzaktan eğitim faaliyetleri klasik yöntemlerle yapılacak tanıtım faaliyetlerinden kat kat fazla öğrenci ve veliye ulaşılabileceği görülmüştür. Bütün bu çalışmalar sonucunda mesleki ve teknik eğitimi tercih edecek öğrenci ve veli sayılarının, niteliklerinin gözle görülür oranda artacağı, daha kaliteli öğrencilerin mesleki teknik eğitimi seçeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu da ülkenin geleceğinde büyük rol oynayacak ara eleman yetiştirme sürecine ciddi katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu çalışma ile olağanüstü durumlarda kısıtlama ve özür durumlarında derslerin takibi ve telafisinin daha etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is essential to introduce educational institutions especially vocational and technical training ones and to direct masses it is needed to do this interactively and in a best way. When these presentations are done in the actual settings it generates additional cost and time concerns due to some reasons such as arranging physical environment with suitable time, arranging suitable time for the groups who will be given presentations and the guides who give presentations, providing transportation, difficulty of applying the instantiation and scenarios which would have an impact in the presentation instantly, problems which may have in planning. In introducing educational settings using web sites, videos, advertisements on multimedia platforms make additional contribution to the publicity especially in highly populated countries. It is not possible to introduce a certain vocational and technical educational institution to thousands of students in different schools and physical environments and as these institutions are not known enough it can not efficientlybe taken advantage of school equipment and qualified staff at schools. Besides, depending on the developing technologies and pandemic conditions presenting platforms, enriched course content and generalization of them on social platforms are seen as beneficial for the online education. In this study, vocational and technical training institutions are introduced by using information technologies which record on 360- degree videos and provide the opportunity of virtual / augmented reality, it is enabled to reach course contents easily and effectively and perception of benefits of the publicity on students, teachers and administrators ismeasured. Thanks to this study publicity activities of vocational and technical training institutions get easier and it is seen that in lesson follow-ups and online / distant educational activities many more students and parents can be reached in comparison with classical methods. As a consequence of all these studies the numbers and the qualities of the parents and the students who would opt for vocational and technical education will increase visibly and it is an unavoidable fact that more qualified students will prefer vocational and technical education. This plays a great role in the future of our country by contributing to the process of training semi-skilled workers. In addition, this study puts forward how follow-up lessons can be done effectively and efficiently in restrictions and excuses.