Türkiye ekonomisinde sanayisizleşme olgusu
Deindustrialization phenomenon in the economy of Turkey
- Tez No: 756653
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DÜLGER, DOÇ. DR. ALİ EREN ALPER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALMILA BURGAÇ ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, 1980'lerde neo-liberal politikalar sonucu ortaya çıkan sanayisizleşme olgusunun Türkiye ekonomisindeki varlığı araştırılacaktır. Sanayisizleşme kavramı genel olarak ekonomik faaliyetlerin imalat sanayiden hizmetler sektörüne dönüşümünü ifade etmektedir. 1990'lara kadar yapısal dönüşüm olarak adlandırılan bu kavram, 1990'lardan sonra küreselleşme ve kapitalizmin ilerlemesiyle birlikte sanayisizleşme ismini almış ve popüler bir söylem haline gelmiştir. Sanayizleşmenin tespitinde ise imalat sanayinin istihdam ve reel katma değer payındaki azalışları temel ölçüt olarak kullanılmaktadır. Sanayisizleşme olgusu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklı şekillerde ortaya çıkmıştır, Türkiye'deki yansımaları ise 1980'li yıllardan itibaren görülmeye başlamıştır. Ekonomide sanayinin geri plana atılması ve hizmet odaklı büyüme modelinin tercih edilmesi Türkiye'nin krizlere karşı daha kırlıgan hale gelmesine neden olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'deki sektörel gelişmelerin durumu ele alınarak, ekonomide sanayisizleşme olgusunun olup olmadığı ARDL sınır testi yaklaşımı ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the existence of the deindustrialization phenomenon that emerged as a result of neo-liberal policies in the 1980s in the Turkish economy will be investigated. The concept of deindustrialization generally refers to the transformation of economic activities from the manufacturing industry to the services sector. This concept, which was called structural transformation until the 1990s, took the name of deindustrialization with the advancement of globalization and capitalism after the 1990s and became a popular discourse. In the determination of industrialization, the decrease in the share of employment and real added value of the manufacturing industry is used as the basic criterion. The phenomenon of deindustrialization has emerged in different ways in developed and developing countries, and its reflections in Turkey have started to be seen since the 1980s. Putting the industry into the background in the economy and preferring the service-oriented growth model has caused Turkey to become more vulnerable to crises. In this study, considering the situation of sectoral developments in Turkey, whether there is a deindustrialization phenomenon in the economy has been investigated with the ARDL limit test approach.