Covıd-19 sürecinde sosyal izolasyonun depresyon ve covid-19 korkusu ile ilişkisi
The relationship of social isolation with depression and covid-19 fear in the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 756666
  2. Yazar: ÇAĞAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 sürecinde yaşanan sosyal izolasyonun depresyon ve COVID-19 korkusu ile ilişkisini incelemektir. Ek olarak ise pandemi sürecinde çeşitli demografik değişkenlere göre (Yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, depresyon ve kaygı tanısı, evde sosyal izolasyon süresi) depresyon ve COVID-19 korkusu puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın katılımcıları Türkiye genelinde 18 yaş üzeri bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya toplamda 518 gönüllü katılmış ve veriler çevrimiçi oluşturulan anket yardımı ile toplanmıştır. Bu araştırmada katılımcıların demografik bilgilerini toplamak adına araştırmacı tarafından hazırlanmış Demografik Bilgi Formu, katılımcıların bu süreç içindeki depresyon düzeylerini ölçmek için Beck Depresyon Envanteri ve COVID-19 korkularını ölçmek içinse COVID-19 korkusu ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programı kullanılarak işlenmiştir. Verilerin analizinde basit doğrusal Regresyon analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız örneklem T testi araçları kullanılmıştır. ANOVA analizi sonrası hangi gruplar arası fark olduğunu tespit etmek için ise Scheffe ve Tamhane's T2 post hoc testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda pandemi sürecinde evde izolasyonda kalma süresinin depresyon puanlarını yordamadığı tespit edilmiş öte yandan yine pandemi sürecinde evde izolasyonda kalma süresinin COVID-19 korkusu puanlarını yordadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmada depresyon puanlarında yaş, medeni durum, çalışma durumu ve daha önce depresyon ve kaygı bozukluğu tanısı alma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Öte yandan araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda cinsiyet, eğitim durumu ve evde izolasyonda kalma süresi değişkenlerine göre COVID-19 korkusu puanlarında anlamlı bir farklılaşma tespit edilmiştir. Cinsiyet, eğitim durumu, evde izolasyonda kalma süresi değişkenlerine göre depresyon, yaş ve daha önce depresyon ve kaygı bozukluğu tanısı alma değişkenlerine göre COVID-19 korkusu düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma tespit edilememiştir. Bu araştırmada elde edilen bulguların hem COVID-19 sürecinde hem de sonrasında yapılacak diğer araştırmalara ve çalışmalara katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between social isolation, depression and fear of COVID-19 during the COVID-19 pandemic. Additionally, it was examined whether the scores of depression and fear of COVID differ according to various demographic variables such as age, gender, marital status, education status, employment status, diagnosis of depression and anxiety, duration of social isolation at home. Participants of the study consist of individuals over the age of 18 throughout Turkey. A total of 518 volunteers participated in the research and the data were collected with the help of an online questionnaire. In this study, the Demographic Information Form prepared by the researcher was used to collect the demographic information of the participants, the Beck Depression Inventory was used to measure the depression levels and the COVID-19 fear scale was used to measure the fears of COVID-19. The data obtained from the participants were processed using the SPSS program. Simple linear Regression analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent sample T test tools were used in the analysis of the data. Scheffe and Tamhane's T2 post hoc tests were used to determine which groups differed after the ANOVA analysis. The analysis of the data obtained in the study revealed that the duration of staying in isolation during the pandemic did not predict depression scores; however, the duration of isolation at home during the pandemic predicted the fear of COVID-19 scores. There was a significant difference in age, marital status, employment status, previous diagnosis of depression and anxiety disorder, and depression scores in this study. On the other hand, in line with the data obtained from the research, a significant difference was found between the COVID-19 fear scores according to the variables of gender, educational status and length of stay in isolation at home. There was no significant difference according to the variables of gender, education level, and length of stay in isolation at home, depression, and age, previous diagnosis of depression and anxiety disorder and fear of COVID-19. The findings of this study are expected to contribute to other research and studies conducted both during and after the COVID-19 pandemic.