Determinants of liquidity adequacy ratio: An empirical study on Turkish banks
Likidite yeterlilik oranının belirleyicileri: Türk bankaları üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 756665
  2. Yazar: OSMAN SERHAN ÇOKAKLI
  3. Danışmanlar: DR. EMRAH AHİ, DR. LEVENT GÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Likidite ve likidite riski bankaların yönetiminde önemli sonuçlar doğuran bir olgudur. Buna ek olarak likidite riskinin bankacılık krizlerinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Oluşturulan yeni regülasyonlar ile Bankacılık sektörü ve bankaların finansal olarak güçlülüğü değerlendirmelerinde likidite göstergeleri dikkate alınmaktadır. Bu çalışma, Türk bankacılık sektörünün likidite riskini etkileyen değişkenleri incelemektedir. Basit doğrusal regresyon kullanılan analiz sonucunda Türk bankacılık sektöründe likidite yönetimini etkileyen faktörler dönemsel olarak etkinlikleri değişmekle birlikte nakit değerlerin toplam aktiflere oranı, vadesiz mevduatların toplam mevduatlara oranı, takipteki alacakların toplam nakit kredilere oranı ve repo işlemlerinden kaynaklanan fonlama tutarlarının toplam pasiflere oranı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Liquidity and liquidity risk is a phenomenon that has important consequences in the management of banks. In addition, liquidity risk has an important role in banking crises. With the new regulations created, liquidity indicators are taken into account in the evaluation of the financial strength of the banking sector and banks. This study examines the variables that affect the liquidity risk of the Turkish banking sector. As a result of the analysis using simple linear regression, it was found that the factors affecting the liquidity management in the Turkish banking sector, although their effectiveness changes periodically, are the ratio of cash values to total assets, the ratio of demand deposits to total deposits, the ratio of non-performing loans to total cash loans, and the ratio of funding from repo transactions to total liabilities.