Radio access management using multiple numerologies for massive machine type communications towards 6G
6G'ye yönelik büyük makine tipi iletişim için çoklu numeroloji kullanan radyo erişim yönetimi
  1. Tez No: 756670
  2. Yazar: YAĞIZ CAN ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN ŞADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
5G ve ötesi hücresel sistemler, masif MTC alanı altında makine tipi iletişim için birincil destek sağlamayı amaçlarken, 5G Yeni Radyo, MTC servislerinin çeşitli servis ve trafik gereksinimlerini karşılarken masif bağlantılılığı sağlamak amacıyla birçok esnek fiziksel katman özelliği sunaktadır. Bu tezde, 6G ağlarına yönelik periyodik MTC trafiği için optimal radyo kaynak yönetimi, Yeni Radyo tarafından desteklenen çoklu numerolojiler dikkate alınarak araştırılmaktadır. MTC servislerinin periyodik veri üretim gereksinimlerini karşılarken gereken toplam bant genişliğini en aza indirecek bir optimizasyon çerçevesi sunulmaktadır. Karşılaştırmalı bir hesaplama karmaşıklığı analizi ile birlikte iki alternatif optimizasyon problemi formülasyonu sunulmaktadır. Her iki optimizasyon problemi için yarı kalıcı radyo kaynak tahsisi algoritmaları önerilmektedir. Her iki algoritmanın ilk aşaması, MTC hizmetleri için optimal numeroloji seçimi ve bant genişliği bölümleme sağlar ve ikinci aşama, her bir bantın maksimum kullanımına dayalı olarak her bant genişliği parçasında MTC hizmetlerinin periyodik olarak tahsisini gerçekleştirir. Simülasyonlar, önerilen algoritmaların, spektral verimlilik açısından tek numeroloji tabanlı kaynak tahsis algoritmalarından daha iyi performans gösterdiğini ve çoklu numerolojileri etkin bir şekilde kullandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As 5G and beyond cellular systems aim at providing primary support for machine-type communications (MTC) under the domain of massive MTC (mMTC), 5G New Radio introduces many flexible physical layer features to enable massive connectivity while satisfying diverse service and traffic requirements of MTC services. In this thesis, optimal radio resource management for periodic MTC traffic towards 6G networks is investigated considering multiple numerologies supported by New Radio. An optimization framework to minimize the total bandwidth required while meeting the periodic data generation requirements of MTC services is presented. Two alternative optimization problem formulations are provided along with a comparative computational complexity analysis. For both optimization problems, semi-persistent radio resource allocation algorithms are proposed. The first phase of both algorithms provides optimal numerology selection and bandwidth partitioning for MTC services and the second phase performs periodic allocation of MTC services in each bandwidth part based on maximum utilization of each band. Simulations illustrate that the proposed algorithms outperform single numerology-based resource allocation algorithms in terms of spectral efficiency and use multiple numerologies effectively.