Enstrüman çalan bireylerde işitsel-motor bağlantılar arasındaki ilişki
The relationship between audio-motor connections inmusicians playing instruments
- Tez No: 756671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada işitsel uyarılmış potansiyellerin bir bileşeni olan P300 testi ile enstrüman çalan müzisyenlerin işitsel-motor bağlantıları arasındaki ilişki incelendi. Çalışma Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde en az beş yıldır enstrüman çalan normal işitmeye sahip 23 müzisyen birey ve enstrüman çalmayan normal işitmeye sahip 24 birey olmak üzere toplam 47 birey üzerinde uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS V23 paket programı ile yapıldı. Enstrüman çalan müzisyenlerin P300 latansı, enstrüman çalmayan bireylere göre anlamlı derecede daha kısa elde edildi (p0,050). Enstrüman çalan müzisyenlerin yaşı ile P300 latansı ve amplitüdü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı (p>0,050). Benzer şekilde müzisyen grubun enstrüman çalmaya başladıkları yaş ile P300 latansı ve amplitüdü arasında da anlamlı bir sonuç bulunamadı (p>0,050). Bir müzik aleti çalan müzisyenlerin P300 latansı ve amplitüdünün müzisyen olmayan bireylerden daha iyi elde edilmesi, müzisyenlerin diğer bireylere kıyasla işitsel uyaranlara daha hızlı yanıt verebildiğini ve işitsel uyaranları daha kolay ayırt edebildiğini göstermektedir. Müzisyenlerin senkronize parmak hareket becerilerinin yüksek olması normal bireylere göre P300 testinde daha iyi bir sonuç ortaya çıkmasına neden oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the P300 test, which is a component of auditory evoked potentials, and the auditory-motor connections of musicians playing instruments was investigated. The study was performed on a total of 47 individuals, 23 musicians with normal hearing who have been playing instruments for at least five years, and 24 individuals with normal hearing who did not play an instrument at Sakarya University Training and Research Hospital. Statistical analysis of the obtained data was done with IBM SPSS V23 package program. The P300 latency of the musicians who played an instrument was significantly shorter than the individuals who did not play an instrument (p0.050). No statistically significant results were found between the age of the musicians playing the instrument and the P300 latency and amplitude (p>0.050). Similarly, no significant difference was found between the age at which the musician group started playing the instrument and the P300 latency and amplitude (p>0.050). The fact that the P300 latency and amplitude of musicians playing a musical instrument is better than non-musicians shows that musicians can respond to auditory stimuli faster and distinguish auditory stimuli more easily compared to other individuals. The high synchronized finger movement skills of the musicians resulted in a better result in the P300 test than normal individuals.