Bazı Terellia Rob-Des (Diptera: Tephritidae) türlerinin mitokondrial DNA COI temelli filogenetik analizleri
Phylogenetic analyzes of some Terellia Rob-Des (Diptera: Tephritidae) species based on mitochondrial DNA COI
  1. Tez No: 756682
  2. Yazar: HUDA ABBAS ALI AKRISH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜTÜK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİLE AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Zooloji, Morphology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Terellia Rob-Des, 1830 cinsine ait 6 tür (Terellia fuscicornis (Loew, 1844), T. longicauda (Meigen, 1838), T. nigripalpis Hendel, 1927, T. quadratula (Loew, 1869), T. ruficauda (Fabricius, 1794) ve T. serratulae (Linnaeus, 1758) ve Terellia sp. olarak gruplandırılan 1 tür toplam 7 tür kullanılmıştır. Örnekler 2009-2021 yılları arasında Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanmıştır. Çalışmada mitokondriyal DNA COI barkod geni baz alınarak akrabalık ilişkileri ortaya konulmuştur. Dış grup olarak NCBI gen banktan elde edilen fasta verilerinden faydalanılarak Orellia falcata (Scopoli, 1763) türü kullanılmıştır. Çalışma da kullanılan 7 türe ait 44 örneğin DNA dizileri, Seq Trace ile manuel olarak çift yönlü düzeltilmiştir. Diziler Bioedit programı kullanılarak hizalanmıştır. Belirlenen 614 pozisyona göre MEGAX programı kullanılarak Neighbour Joining ve Maximum Likelihood analizleri yapılmış ve bu analizlere ait filogenetik ilişkilerini gösteren ağaçlar oluşturulmuştur. Ayrıca Mr. Bayes programı ile de Bayesian ağacı oluşturulmuştur. Elde edilen ağaçlara göre Terellia quadratula türü her defasında dış grup olarak belirlenen Orellia falcata ile ayrı bir dal oluşturmuştur. Diğer türler konukçu bitki tercihleri ile benzer yakınlıklar ortaya çıkarsa da daha kapsamlı değerlendirmeler için daha fazla markır ile elde edilecek veriler cinsin filogenetik ilişkilerinin anlaşılmasına olanak sağlayacaktır. Bu çalışma bu cinsin akrabalık ilişkilerini anlayabilmek için COI temelli ilk çalışma olup yeni çalışmalar için önemli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 species (Terellia fuscicornis (Loew, 1844), T. longicauda (Meigen, 1838), T. nigripalpis Hendel, 1927, T. quadratula (Loew, 1869), T. ruficauda (Fabricius, 1794) and T. serratulae (Linnaeus, 1758) and Terellia sp. which is similar morphological characteristics with T. nigripalpis of the genus Terellia Rob-Des, 1830 (Diptera: Tephritiae) were examined. Specimens collected from different regions of Turkey between 2009 and 2021 have been exanined. In the study, phylogenetic relationships were revealed based on the mitochondrial DNA COI barcode gene of a total of 7 species. Orellia falcata (Scopoli, 1763) was used as an outgroup by using fasta data obtained from NCBI gene bank. DNA sequences of 44 samples belonging to 7 species used in the study were manually corrected by Seq Trace. Sequences were aligned using the Bioedit program. Neighbor Joining and Maximum Likelihood analysis were made using the MEGAX program according to the 614 positions determined, and belonging these analysis trees showing phylogenetic relationship were created. Also, Bayesian tree was created with the Mr. Bayesian program. According to the obtained trees, Terellia quadratula species formed a separate branch with Orellia falcata, which was determined as the outgroup each time. Although other species show similar affinities with their host plant preferences, data to be obtained with more markers for more comprehensive evaluations will allow to understand the phylogenetic relationships of the genus. This study is the first COI-based study to understand the phylogenetic relationships of this genus and will be an important reference for new studies.