Öğretmen adaylarının psikolojik esneklik düzeylerinin öz duyarlık ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the psychological flexibility levels of teachers and their self-sensitivity and psychological strength levels
- Tez No: 756683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının psikolojik esneklik, öz duyarlık ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Örneklemi Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesinden 82 erkek 296 kadın öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak“Psikolojik Esneklik Ölçeği”,“Öz Duyarlık Ölçeği”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel teknik olarak Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmen adaylarının psikolojik esneklik düzeyleri ile öz duyarlık düzeyleri arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki, psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öz duyarlık ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında orta ise düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Öğretmen adaylarının psikolojik esneklik düzeylerinin öz duyarlığın ve psikolojik sağlamlığın anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının psikolojik esnekliğinin öz duyarlık toplam varyansının %52'sini, psikolojik sağlamlık toplam varyansının %28'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kişisel bilgi formunda toplanan bilgilerden cinsiyet ile psikolojik esneklik ve alt boyutlarından değerler ve değer odaklı davranış ve anda olma arasında; bölüm ile kabul alt boyutu, öz duyarlık ve psikolojik sağlamlık arasında; sınıf düzeyi ile değerler ve değer odaklı davranış ve ayrışma alt boyutları arasında; gelir düzeyi ile psikolojik esneklik ve değerler ve değer odaklı davranış alt boyutu arasında; not ortalamaları ile psikolojik esneklik, değerler ve değer odaklı davranış, anda olma ve öz duyarlık arasında anlamlı düzeyde faklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teacher candidates' levels of psychological flexibility, self-compassion and resilience. The sample consists of 82 male and 296 female teacher candidates from Kocaeli University Education Faculty.“Psychological Resilience Scale”,“Self-Compassion Scale”,“Short Psychological Resilience Scale”and“Personal Information Form”were used to collect data in the study. Independent Sample T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Product-Moment Correlation and Multiple Regression analyzes were used as statistical techniques in the research. According to the results of the research, a high level of positive and significant relationship was found between the psychological flexibility levels of the candidate teachers and their self-compassion levels, and a moderately positive significant relationship was found between their psychological resilience levels. A moderately positive and significant relationship was found between the levels of self-compassion and resilience. It has been found that teacher candidates' levels of psychological flexibility are a significant predictor of self-compassion and psychological resilience. It was concluded that the psychological flexibility of the pre-service teachers explained 52% of the total variance of self-compassion and 28% of the total variance of resilience. In addition, among the information collected in the personal information form, there are differences between gender and psychological flexibility and values from its sub-dimensions, value-oriented behavior and contacting with the present moment; between quotient and acceptance sub-dimension, self-compassion and resilience; between grade level and values and value-oriented behavior and defusion of sub-dimensions; between income level and psychological flexibility and values and value-oriented behavior sub-dimensions; A significant difference was found between grade point averages and psychological flexibility, values and value-oriented behavior, contacting with the present moment and self-sensitivity.