Mehmed Esad Safvet Paşa'nın hayatı ve faaliyetleri (1815-1883)
The life and activities of Mehmed Esad Safvet Pasha (1815-1883)
- Tez No: 756690
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
1815-1883 yılları arasında yaşamış olan Mehmed Esad Safvet Paşa'nın biyografisi ihmal edilen araştırma konularından biridir. Tanzimat döneminde kritik görevler üstlenen Paşa'nın hayatı ve faaliyetlerini bir bütün halinde inceleyen çok az yazı kaleme alınmıştır. Bu tez bu bakımdan Safvet Paşa'nın kendisine ve ailesine ait olan evrak-ı metrukesinin izini sürerek yerli ve yabancı kaynaklarla mukayeseli bir biçimde söz konusu boşluğu doldurmayı amaçlamıştır. Tez, analitik bir yöntemle Safvet Paşa'nın yaşamını ve kamu görevlerini tarihsel bağlamda inşa etmekte ve bu konu hakkında yapılan tartışmalara dâhil olarak Paşa'nın içerisinde yaşadığı muhiti kendisini ilgilen-dirdiği kadarıyla açıklığa kavuşturmayı hedeflemektedir. 1831 yılında devlet hizmetine girip süratle yükselerek II. Abdülhamid devrinde sadrazam olan Safvet Paşa'nın hayatı ve faaliyetlerinin araştırılması Tanzimat devrine ait bazı ezberlerin bozulması ve dönem olaylarının daha iyi anlaşılabilmesi için elzemdir. Bu nedenle bu tez Safvet Paşa'nın evrak-ı metrukesini sistematik bir eleştiri süzgecinden geçirdikten sonra söz konusu faaliyetlerin çözümlenmesine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The biography of Mehmed Esad Safvet Pasha, who lived between 1815 and 1883, is one of the neglected research topics. Very little has been written that examines the whole life and activities of Pasha, who served in critical positions during the Tanzimat period. In this respect, this dissertation intends to fill this gap by tracing the personal/family archive belonging to Safvet Pasha, in comparison with Turkish and foreign sources. Including the discussions on this subject, the thesis constructs Safvet Pasha's life and public duties in a historical context with an analytical method, and aims to clarify the environment in which Pasha lived, as far as he is concerned. It is essential to investigate the life and activities of Safvet Pasha, who rose rapidly after entering the state service in 1831 and became the grand vizier during the reign of Abdulhamid II, in order to break some taboos of the Tanzimat period. For this reason, this thesis focuses on the analysis of the activities after the systematic criticism of the personal archive of Safvet Pasha.