Çift lümenli endobronşiyal tüp boyutunun belirlenmesinde ultrasonografik hava yolu ölçümlerinin katkısının araştırılması
Investigation of ultrasonographic airway dimensionmeasurements contribution to assignment of double lumen endobronchial tube size
  1. Tez No: 756691
  2. Yazar: MERVE AĞIRBAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ağırbaşlı, M. Çift Lümenli Endobronşiyal Tüp Boyutunun Belirlenmesinde Ultrasonografik Hava Yolu Ölçümlerinin Katkısının Araştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2022. Bu çalışmada amacımız, ultrasonografi (USG) yardımı ile hava yolu boyutlarının incelenmesinin çift lümenli endobronşiyal tüp (ÇLT) uygulamasına katkısını değerlendirmek ve bu katkıları nicel veriler ile istatistiksel olarak ortaya koymaktır. Çalışmaya 18-85 yaş arası, gönüllü, operasyon planı nedeniyle tek akciğer ventilasyonu (TAV) gerektiren, ÇLT ile entübe edilmesi gereken, ASA fiziksel durum sınıflaması I, II ve III olan 34 hasta dahil edildi. Demografik bilgileri, vital parametreleri ve trakeal genişlik (TG) ve krikoid genişlik (KG) USG ölçümleri kayıt altına alındı. Uygun ÇLT boyutu belirlenirken, USG ile ölçülen TG ve hastaların boy uzunlukları kullanıldı. Uygun ÇLT konumu doğrulanması için; klinik değerlendirmeler, akciğer USG (akciğer kayması, akciğer nabzı, plevra ve diyafragma hareketi görselleştirildi) ve fiberoptik bronkoskopi (FOB) kullanıldı. Çalışmamızda; USG değerlendirmeleri açısından istatistiksel anlamlı fark bulamasak da; USG ile hava yolu ölçümleri yapılarak hastaya uygun (%85,3) ÇLT boyutunun belirlenebileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Ağırbaşlı, M. Investigation of Ultrasonographic Airway Dimension Measurements Contribution to Assignment of Double Lumen Endobronchial Tube Size. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Medical Specialty Thesis, Eskişehir, 2022. The purpose of this study is to evaluate the contribution of ultrasonographic (USG) airway dimension investigations to double lumen endobronchial tube practice, and to show this contribution with quantitative data statistically. 34 patients who are aged between 18-35, voluntary, one lung ventilation (OLV) required due to planned operation, double-lumen endobronchial entubation indicated, and ASA I, II and III classified were included to the this study group. Demographic data, vital parameters and USG measurements of tracheal width (TW) and cricoid width (CW) were recorded. USG measurements of tracheal width (TW) and patients' heights were used to determine double-lumen endobronchial tube size. Clinical evaluations, lung USG (Lung movement friction, lung pulse, pleura and diaphragm movements were visualised) and fiberoptic bronchoscopy (FOB) were used to confirm appropriate double lumen tracheobronchial tube position. We concluded in our study that appropriate double lumen tracheabronchial tube for the patient can be assigned by measuring the airway dimensions with USG.