The young adult as a savior in the dystopian novel Divergent by Veronica Roth
Veronıca Roth'un Divergent adlı distopik romanında bir kurtarıcı olarak genç yetişkin
  1. Tez No: 756693
  2. Yazar: HİLAL YANAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, günümüzde oldukça popüler olan genç yetişkin edebiyatında distopyanın yeri ve önemi anlatıldı. Genç yetişkin edebiyatında yer alan çocuk veya gençlerin bu edebiyat türünde kurtarıcı rolünde yansıtılmasının amacı ve sonuçları tartışıldı. Okuyucuya günümüzde teknolojinin esiri olmuş çocukların bizi bekleyen muhtemel korkunç gelecekte kurtarıcı rolünü üstlenip üstlenemeyeceklerini düşünme ve sorgulama fırsatı verildi. Distopik kurguda beyin yıkama, zihin kontrolü, korku, işkence, ölüm ve direniş ile hükümetin kişi üzerindeki baskısı ve disiplin anlayışı detaylı olarak incelenerek açıklandı. Bu tarz bir toplumun genç yetişkinler üzerinde bir travmaya neden olması, kahramanın çocukluğunda da yaşadığı travmatik deneyimler sayesinde geçmiş ve gelecek arasında bağlantılar kurarak kendini keşfetme yolculuğu, Veronica Roth'un Divergent kitabıyla araştırılmıştır. Bu temalar, genç yetişkin edebiyatında bir distopya örneği olan Divergent adlı romanda kurtarıcı rolünü üstlenen ana kahraman Beatrice Prior'un kahraman olma yolculuğu ele alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the place and importance of dystopia in young adult literature, which is very popular today, is explained. The purpose and consequences of reflecting children in young adult literature as saviors in this genre of literature were discussed. The reader is given the opportunity to think and question whether the children who are now enslaved by technology can take on the role of saviors in the possibly terrible future that awaits us. In the dystopian fiction, brainwashing, mind control, fear, torture, death and resistance, and the government's pressure and understanding of discipline are explained in detail. The fact that this kind of society causes a trauma on young adults, the hero's journey of self-discovery by establishing connections between the past and the future thanks to the traumatic experiences he also had in his childhood were investigated with Veronica Roth's book Divergent. These themes are discussed by considering the heroic journey of the main heroine Beatrice Prior, who plays the role of savior in the novel Divergent, which is an example of dystopia in young adult literature.