Çalışan memnuniyeti ve işten ayrılma niyeti ilişkisi; Covid-19 pandemisinin etkisi
Relationship between employee satisfaction and intention to leave; the effect of the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 756692
  2. Yazar: FERDA KAYA ZAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN UTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünyada son yıllarda SARS ve Ebola gibi birçok virüs salgını ortaya çıkmasına rağmen, bu salgınlar dünya çapında yayılmamış ve etkileri belli coğrafi bölgelerde sınırlı kalmıştır. Ancak Covid-19 küresel bir karakter kazanmış ve tüm dünyayı derinden etkilemiştir. Salgının küreselleşmesi başta ekonomik ve sosyal olmak üzere birçok alanda çeşitli sorunlara neden olmuştur ve olmaya devem etmektedir. Bu bağlamda Covid-19 gibi salgın hastalıkların çalışma hayatını da etkilediği ve diğer tüm yaşam alanları gibi çalışma hayatında da önemli değişiklikleri beraberinde getirdiği sıklıkla dile getirilmektedir. Özellikle salgının tam merkezinde mücadele eden sağlık çalışanları hem sosyal hem çalışma yaşamında süreçten en çok etkilene gruplardan biri olmuştur. Çalışma şartlarının zorlaşmasıyla beraber, çalışan memnuniyeti ve buna bağlı turnover oranının etkileneceği hipotezi ile yola çıkılan ve Kasım – Aralık 2020 tarihlerinde bir üniversite hastanesinde gerçekleştirilen bu çalışma toplam 348 sağlık çalışanına anket uygulanarak yapılmıştır. Çalışan memnuniyeti ve işten ayrılma niyeti ilişkisi Covid-19 salgını kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda iş tatmini işten ayrılma niyetini negatif yönde etkilerken Covid-19 pandemisi ile ilgili yaşadığı süreç nedeniyle işini bırakmayı düşünme durumu işten ayrılma niyetini pozitif yönde etkilemektedir. Sağlık yöneticilerinin çalışan memnuniyetinin ve ihtiyaçlarının önemini her zaman göz önünde tutması gerekliliği bu çalışma ile bir kez daha ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although many virus outbreaks such as SARS and Ebola have emerged in the world in recent years, these epidemics have not spread worldwide and their effects have been limited in certain geographical regions. However, Covid-19 has gained a global character and has deeply affected the whole world. The globalization of the epidemic has caused and continues to cause various problems in many areas, especially in economic and social areas. In this context, it is frequently stated that epidemic diseases such as Covid-19 also affect working life and bring important changes in working life like all other living areas. In particular, healthcare workers struggling in the very center of the epidemic have been one of the groups most affected by the process, both in social and working life. This study, which was carried out in a university hospital between November and December 2020, based on the hypothesis that employee satisfaction and the related turnover rate would be affected as the working conditions became more difficult, was conducted by applying a questionnaire to a total of 348 healthcare professionals. The relationship between employee satisfaction and intention to leave was evaluated within the scope of the Covid-19 outbreak. As a result of the study, while job satisfaction negatively affects the intention to leave, the situation of thinking about quitting due to the process related to the Covid-19 pandemic affects the intention to leave the job positively. The necessity for health managers to always consider the importance of employee satisfaction and needs has been demonstrated once again with this study.