Sünnet operasyonu olan çocuklara postoperatif dönemde dinletilen akan su sesinin idrar yapma süresine etkisi
The effect of the sound of running water listening to children with circumstance operation in the postoperative period on urination time
- Tez No: 756694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma sünnet operasyonu olan çocuklara postoperatif dönemde dinletilen akan su sesinin idrar yapma süresine etkisinin belirlenmesi amacı ile randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırma, 1 Nisan 2022 ve 1 Haziran 2022 tarihleri arasında, İstanbul ilinde bir kamu hastanesinin çocuk cerrahisi ve ürolojisi kliniğindeki çocuklarla yürütüldü. Araştırma örneklemini 42 deney ve 42 kontrol grubu olmak üzere 84 çocuk oluşturdu. Her iki gruba başlangıçta“Veri Toplama Formu”,“Yaşam Bulguları Değerlendirme Formu”ve Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği“ uygulandı. Deney grubuna sünnet sonrası postoperatif dönemde yatağına alındığı andan itibaren akan su sesi dinletisi uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Girişim yapıldıktan sonra çocuklar tekrar ”Veri Toplama Formu“, ”Yaşam Bulguları Değerlendirme Formu“ ve Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği”ile değerlendirildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 24.0 programı kullanılarak analiz edildi. Çalışmadan elde edilen bulgular; deney grubundaki çocukların ameliyat sonrası idrara çıkış süresi kontrol grubuna göre anlamlı kısa idi (p=0,003). Aynı zamanda akan su sesi dinleyen deney grubunun %9,5'inde idrar yaptığı sırada ağrı görülürken, herhangi bir uyaran verilmeyen kontrol grubunun %28,6'sında ağrı tespit edildi. İki grup ilk idrarını yaparken yaşanan komplikasyonlar açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak akan su sesi dinletilen grup lehine anlamlı fark bulundu (p=0,02). Araştırma sonucunda sünnet operasyonu olan çocuklara postoperatif dönemde dinletilen akan su sesinin idrar yapma süresini olumlu yönde etkilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled intervention study to determine the effect of running water heard in the postoperative period on the duration of urination in children who had circumcision surgery. The study was conducted with children in the pediatric surgery and urology clinic of a public hospital in Istanbul between April 1, 2022 and June 1, 2022. The research sample consisted of 84 children, 42 of whom were in the experimental group and 42 in the control group.“Data Collection Form”,“Vital Signs Evaluation Form”and Wong Baker Faces Pain Evaluation Scale were applied to both groups at the beginning. The sound of running water was performed on the experimental group from the moment they were taken to their bed in the postoperative period after circumcision. No intervention was made in the control group. After the intervention, the children were re-evaluated with the“Data Collection Form”,“Vital Signs Evaluation Form”and the Wong Baker Faces Pain Rating Scale. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 24.0 program. Findings from the study; The postoperative urination time of the children in the experimental group was significantly shorter than the control group (p=0.003). At the same time, 9.5% of the experimental group listening to the sound of running water had pain while urinating, while 28.6% of the control group, who was not given any stimulus, had pain. When the two groups were compared in terms of complications during the first urination, a statistically significant difference was found in favor of the group that listened to the sound of running water (p=0.02). As a result of the research, it was determined that the sound of running water played to children who had circumcision surgery in the postoperative period had a positive effect on the duration of urination.