Ameliyathane teknikerlerinin eğitim ve mesleki sorunlarının incelenmesi nitel bir çalışma
Investigation of educational and vocational problems of operating room technicians a qualitative study
  1. Tez No: 756695
  2. Yazar: CAFER ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN KALMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ameliyathaneler; tanımlanmış bir sonuç elde etmek için çeşitli profesyonellerin ve ekipmanın düzenini içeren ve aynı zamanda uyumlu bir ekip çalışması gerektiren yüksek riskli birimlerdir. Ameliyathanelerde uygulanan tüm işlemler insan sağlığının geliştirilmesi açısından yüksek riskli işlemler olduğundan birden fazla meslek ekip ruhu içinde birlikte çalışmak zorundadır. Son yıllarda sağlıkta ve tıbbi teknolojilerde yaşanan gelişmeler ile birlikte ameliyat ekibinde yer alan ameliyathane teknikerlerinin önemi bir kat daha artmıştır. Bu sebeple mezun sayıları hızla artan ameliyathane teknikerlerinin yaşadığı eğitim ve mesleki sorunları incelenmesi gereken bir olgudur. Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de 2002 yılından itibaren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları bünyesinde açılan iki yıllık Ameliyathane Hizmetleri programlarından mezun olan ameliyathane teknikerlerinin yaşadığı eğitim ve mesleki sorunların incelenerek gelecekte bu mesleğin gelişimine ışık tutmaktır. Araştırma ve incelemeler için nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Bu amaçla, örneklem olarak İstanbul Kamu Hastaneleri Birliği 6. Başkanlığına bağlı devlet hastaneleri ve ameliyathane teknikerleri derneklerinden tekniker, hemşire ve doktor olan toplam 40 katılımcı örneklem olarak seçilmiştir. Belirlenen katılımcılar ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında betimsel analiz ve içerik analizleri yapılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar betimlemeler, araştırmacının yorumları, grafikler ve şablonlar ile gösterilmiştir. Araştırmanın sonucunda, ameliyathane teknikerlerinin anlamlı bir şekilde eğitim ve mesleki sorunlar yaşadığı anlaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların, araştırmada tespit edilen eğitim ve mesleki sorunların çözümüne yönelik öneri ve değerlendirmelerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Operating rooms; are high-risk units that involve the arrangement of various professionals and equipment to achieve a defined outcome, while also requiring cohesive teamwork. Since all procedures performed in operating rooms are high-risk procedures in terms of improving human health, more than one profession has to work together in a team spirit. With the developments in health and medical technologies in recent years, the importance of operating room technicians in the surgical team has increased one more time. For this reason, the educational and professional problems of operating room technicians, whose number of graduates are increasing rapidly, is a phenomenon that needs to be examined. The main purpose of this research is to shed light on the development of this profession in the future by examining the education and professional problems experienced by the operating room technicians who graduated from the two-year Operating Room Services programs opened within the Health Services Vocational Schools in Turkey since 2002. Qualitative research techniques were used for research and investigations. For this purpose, a total of 40 participants, technicians, nurses and doctors from the state hospitals and operating room technicians associations affiliated to the 6th Presidency of the Istanbul Public Hospitals Union, were selected as a sample. Data were collected by conducting in-depth interviews with the determined participants. The obtained data were analyzed by making descriptive and content analysis in computer environment. The results obtained are shown with descriptions, comments of the researcher, graphics and templates. As a result of the research, it was understood that the operating room technicians had significant educational and professional problems. In addition, the suggestions and evaluations of the participants for the solution of the educational and professional problems identified in the research were also included.