COVID-19 pandemisinin Türkiye şehir akvaryumları üzerine etkisi
COVID-19 pandemi's effect of Turkey public aquariums
  1. Tez No: 756722
  2. Yazar: GÜLSEREN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN ÇEK YALNIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Koronavirüs pandemisinin 2019'un (Covid-19) yayılmasını azaltmak için tüm dünya genelindeki ülkeler, şehir akvaryumlarının kapatılması da dahil olmak üzere sosyal etkileşimlere sınırlamalar getirmiştir. Türkiye'nin farklı şehirlerindeki on beş şehir akvaryumu, Covid-19 pandemisinden önce şehirlerin ekonomik olarak büyümesine katkıda bulunmuştur. Bu tezde, küresel Covid-19 salgınının Türkiye'de ki şehir akvaryumları üzerine etkileri araştırılmıştır. Veriler temsili dört farklı şehir akvaryumlarından elde edilmiştir. Araştırmada yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Kırk bir soru sorulmuştur. Anket sonuçlarına göre, Covid-19 pandemisi halka açık akvaryumların neredeyse tüm özelliklerini etkilemiştir. Covid-19 pandemisi nedeniyle, uzun süreli ve tekrarlayan şehir akvaryumlarının kapanışları, Türkiye'de ki şehir akvaryumlarına ziyaretçilerin aniden durmasına neden olmuştur. Ziyaretçi sayısı % 37,5 azalmıştır. Halka açık akvaryumların aktiviteleri bir akvaryumda % 100, diğer iki akvaryumda % 25 ve % 5 azalmıştır. Covid-19 pandemisi sırasında tüm şehir akvaryumlarında ki işçi sayıları % 25 oranında azalmıştır. Şehir akvaryumlarının % 100'ü devlet ve/veya başka herhangi bir kuruluş tarafından finansal olarak desteklenmemiştir. Şehir akvaryumlarında Covid-19 pandemisi sonrası akvaryum canlılarının % 25'inde stres gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, halka açık akvaryumları ve pandemi uygulamalarının etkilerini yansıtan Covid-19 kapanışlarının değişken etkilerini göstermektedir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, şehir akvaryumlarının Covid-19 pandemisi gibi felaketlere karşı önceden hazırlıklı olmalarında faydalı olabilir. Ayrıca Türkiye'de ki tüm şehir akvaryumlarını kapsayan ulusal bir organizasyonun kurulmasını ve“Türkiye Şehir Akvaryumları Grubu”adını almasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
In order to reduce the dispersing of the Coronavirus disease 2019 (COVID-19), countries worldwide placed limitations on social interactions including closures of public aquariums. Fifteen public aquarium in different cities of Turkey helped economic growth of cities before covıd-19 pandemic. In this thesis, effects of the COVID-19 global pandemic on public aquariums in Turkey were investigated. Data collected from four representative samples of the public aquariums. A face-to-face survey method used. Forty-one questions were asked. Based on the survey, COVID-19 pandemic has affected virtually all aspects of the public aquariums. Because of COVID-19 pandemic, prolonged and repetitive public aquarium closures led to an abrupt cessation of visitors within Turkey public aquariums. The number of visitors decreased by 37.5%. Activities of public aquariums decreased by 100% in one aquarium, 25% and 5% in other two aquariums. The number of workers in all public aquariums decreased by 25% during COVID-19 pandemic. 100% of public aquariums did not financially promote by the government and /or any other organization. 25% of public aquariums observed stress in aquarium animals in post COVID-19 pandemic. These results suggest variable impacts of COVID-19 closures, reflecting public aquariums and government interactions. The findings from this research may be useful in the advance readiness of public aquariums against disaster like COVID-19 pandemic. Moreover, we suggest a national organization to be established and named as ''Turkish Public Aquariums Group'' including all public aquariums in Turkey.