İletişim tasarımında artırılmış gerçeklik ve marka kavramı
Augmented reality and brand concept in communication design
- Tez No: 756723
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE TANDIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel amacı iletişim tasarımında markanın yeni çağ teknolojisini doğru ve yerinde kullanılmasına ışık tutmaktır. Bu çaba, günümüzde dijital evrenin oluşmasında nesnel gerçeklerin önemini kaybetmesine ve dijital gerçeklerin gücünün artmasına sebep olan faktörlerin incelenmesini içermektedir. Çalışmanın özellikle teknoloji kampanyalarının tasarlanması ve yönetilmesi sürecine teorik olarak katkı sağlaması beklenmektedir. Son yıllarda yoğun şekilde kullanımı görülen artırılmış gerçekliğin, marka alanında kullanımı ele alınmaktadır. Artırılmış gerçekliğin (AR) müşteri satın alma yolculuğunu nasıl etkilediğini anlamak için sanal deneyim, mobil satın alma ve çevrimdışı satın alma eylemleri çok kanallı bir bakış açısıyla incelemiştir. Önümüzdeki yıllarda insanla ilgili her alanda artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla karşılaşmak olasıdır. Mobil iletişim teknolojileri ile bilgisayarın birleşmesi akıllı telefonların çıkması ve web sistemlerinin bu teknolojiyi destekleyici gücü mekânsal sınırlamayı ortadan kaldırmıştır. Bu bağlamda, tüketicinin satın alma eylemindeki değişimi söz konusudur. Bu gelişmeler ile yeni evrenler yeni sistemler oluşmaktadır. Son yıllarda sanal dijital oyun evreni, Advergame, dijital üretimi tetikleyerek markaya yeni reklam alanları sunmaktadır. Artırılmış gerçekliğin tüketicilerin satın alma öncesi ürün ve hizmetleri deneyimlemesi nedeniyle marka tercihi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilmektedir. 2021 yılının son aylarında,“Meta'nın kurucusu”Mark Zuckerberg tarafından tanıtılan Metaverse tüm marka ve tüketicilerin ilgi odağı haline geldi. Bu alandaki birçok araştırma ve raporlar gösteriyor ki bu evren, Metaverse yakın gelecekte büyüyecek ve gelişecek. Bu çalışma, güncel örnekler ve tasarımlarla“Marka bu evrende nerede konumlanmalı, hangi iletişim ve tasarım kullanılmalı?”sorularına cevap bulmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to shed light on the correct and appropriate use of the brand's new age technology in communication design. This effort includes examining the factors that cause the objective facts to lose their importance in the formation of the digital universe and the increase in the power of digital facts. It is expected that the study will theoretically contribute to the design and management of technology campaigns. The use of augmented reality, which has been used extensively in recent years, in the field of branding is discussed. To understand how augmented reality (AR) influences the customer purchase journey, virtual experience, mobile purchasing and offline purchasing actions are examined from an omnichannel perspective. In the coming years, it is possible to encounter augmented reality applications in every field related to human beings. The combination of mobile communication technologies and computers, the emergence of smart phones and the supporting power of web systems have removed the spatial limitation. In this context, there is a change in the purchasing action of the consumer. With these developments, new universes and new systems are formed. In recent years, the virtual digital game universe, Advergame, has triggered digital production and offers new advertising spaces to the brand. That can be said that augmented reality has a positive effect on brand preference as consumers experience products and services before purchasing. In the last months of 2021, Metaverse, introduced by“Meta's founder”Mark Zuckerberg, has become the center of interest of all brands and consumers. Many studies and reports in this area show that this universe, Metaverse, will grow and evolve in the near future. This study, with current examples and designs, tries to answer questions "Where should the brand be positioned in this universe, which communication and design should be used?