Kavunda (Cucumis melo L.) farklı organik gübreler ile yenilebilir kaplamanın dilimlenmiş meyvelerde hasat sonrası fizyolojisi üzerine etkileri
The effects of different organic fertilizers and edible coating on post-harvest physiology in fresh-cut melons (Cucumis melo L.)
- Tez No: 756756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında, Van ekolojik koşullaında yetiştirilen Kırkağaç çeşidi kavunlada farklı organik gübre uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri ile aynı çeşidin hasat sonrası dilimlenmiş meyvelerinde farklı yenilebilir kaplama uygulamalarının muhafaza üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma 2020 ve 2021 yıllarında yapılmış ve hasattan sonra kavunlar dilimlenerek plastik şaleler içerisine yerleştirilerek +5ºC sıcaklık ve %90-95 nispi nem koşullarında 12 gün boyunca muhafaza edilmiştir. Yetiştiricilik çalışmalarında 3 farklı gübre (humik asit, sıvı solucan gübresi ve organomineral gübre) uygulaması yapılmış ve hasat sonrası dilimlenmiş meyveler ise kontrol haricinde 3 farklı yenilebilir film (keçiboynuzu, sodyum aljinat ve pektin) ile kaplanmıştır. Yetiştiricilik çalışmalarında verim kriterleri, hasat sonrası muhafaza çalışmalarında ise ağırlık kaybı, solunum hızı, dışsal etilen miktarı, meyve etinde L*, a*, b*, Chroma ve Hue açı renk değerleri, pH, suda çözülebilir kuru madde miktarı (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA), toplam fenol miktarı, antioksidan kapasitesi, organik asit içeriği, şeker içeriği, mineral madde içeriği, uçucu bileşikler (aroma) gibi özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different organic fertilizers on yield and quality of Kırkağaç melon variety were investigated as well as the effects of different edible coatings on the storage life of fresh-cut melon were studied. The study were conducted during 2020 and 2021 at Van ecological condition. Fresh-cut melons were placed in plastic punnets and stored at +5 ºC temperature with 90-95% relative humidity for 12 days. While the field experiment was carried out with 3 different fertilizer treatments (humic acid, liquid vermicompost and organomineral fertilizer) in 3 replications, the fresh-cut fruits after harvest were carried out with 3 different edible coatings (carob coating, sodium alginate coating and pectin coating) apart from the control. In the study, yield, weight loss, respiration rate, exogenous ethylene amount, L*, a*, b*, chroma and hue angle color values in fruit flesh, pH, total solid soluble (TSS), titratable acid (TA), total phenol content, antioxidant capacity, organic acid content, sugar properties, mineral content, and volatile (aroma) compounds were investigated.