Hastanemizde çocuk yoğun bakım ünitesinde menenjit tanısı ile yatan ve lomber ponksiyon yapılan hastaların biyokimyasal ve mikrobiyolojik analizlerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of biochemical and microbiological analyzes of patients hospitalized in the pediatric intensive care unit with the diagnosis of meningitis and undergoing lumbar puncture
- Tez No: 756757
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAMANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Menenjit leptomeninkslerin ve subaraknoid alanın enflamasyonu ile giden bir merkezi sinir sistemi enfeksiyon hastalığıdır. Tanı testleri ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemelere karşın halen ciddi mortalite ve morbiditeye sahiptir. Bu nedenle erken tanı koymak ve bir an evvel etkene yönelik ampirik tedaviye başlamak oldukça önemlidir. Çalışmamıza hastanemizde menenjit tanısı almış 70 hasta dahil edilmiştir. Hastaların anamnez, fizik muayene, laboratuar sonuçları ve başlanan tedavileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalarımızın çoğunluğu (%58,6) erkek ve %38,6'sı 1 yaş ve altındadır. İlkbahar ve yaz aylarında toplam başvuran hasta sayısı sonbahar kış aylarındaki başvuranlara göre daha fazladır. Hastalarımızın en sık başvuru şikayeti %84,3 ile ateştir. Meningeal irritasyon bulgusu 2 yaş ve üzerindeki hastalarda %86 oranında pozitifken bu oran 2 yaş altında %22,4 tür.
Özet (Çeviri)
Meningitis is a central nervous system infectious disease with inflammation of the leptomeninges and subarachnoid space. Despite advances in diagnostic tests and treatment methods, it still has serious mortality and morbidity. Therefore, it is very important to make an early diagnosis and start empirical treatment for the causative agent as soon as possible. Seventy patients diagnosed with meningitis in our hospital were included into this study .The anamnesis , physical examination, laboratory results, and initiated treatments of these patients were retrospectively reviewed. The majority of our patients (58.6%) are male and 38.6% are 1 year old or younger. The total number of patients who refer to the hospital in the spring and summer months is higher than the ones who refer to the hospital in the autumn and winter months. The most common complaint of our patients was fever with 84.3%. Meningeal irritation sign is 86% positive in patients aged 2 years and older, while this rate is 22.4% under 2 years of age.