Yetişkinlerde covid-19 korkusu, somatizasyon ve prefrontal korteks işlevleri arasındaki ilişki
The relationship between covi̇d-19 fear, somatization and prefrontal cortex functions in adults
  1. Tez No: 756765
  2. Yazar: HİLAL ŞEBNEM KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada küresel çapta etkili olan Covid-19 salgınının bireyler üzerinde korku oluşturması ve bunun sonucunda ortaya çıkan; anksiyete, stres, depresyon ve ölüm gibi sonuçların toplum üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Somatizasyon bozukluğu, Prefrontal Korteks işlevleri ve Covid-19 ilişkisi üzerine incelemeler yapılmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 127 kadın 151 erkek olmak üzere toplam 378 katılımcı katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda katılımcıların Covid-19 Korkusu Ölçeği, Prefrontal Korteks İşlevler Ölçeği ve Psikolojik Belirti Taraması kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Covid-19 korkusu ölçeği ile prefrontal korteks işlevleri ve psikolojik belirti taraması arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Koraonavirüs korkusunun prefrontal korteks işlevlerini negatif yönde, psikolojik belirti taramasını pozitif yönde etkilediği gözlemlenmektedir. Bireylerin cinsiyetleri, yaş ve medeni durumları ile prefrontal korteks işlevleri, psikolojik belirti taraması arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Kadın bireylerin prefrontal korteks işlevleri ve erkek bireylerin psikolojik belirti tarama toplam puanları daha yüksek çıkmıştır. 56 ve üzeri yaşında olan bireylerin Covid-19 korku düzeyleri ve psikolojik belirti tarama toplam puanları diğer yaş gruplarına kıyasla daha yüksek çıkmıştır. 26-35 yaş arası bireylerin ise prefrontal korteks işlevleri toplam puanları diğer yaş gruplarına oranla daha yüksek çıkmıştır. Evli bireylerin Covid-19 korku düzeyleri ve psikolojik belirti tarama toplam puanları bekâr bireylere kıyasla daha yüksek çıkmıştır. Bekâr bireylerin prefrontal korteks işlevleri toplam puanları evli bireylere oranla daha yüksek çıkmıştır. Sonuçlar literatürdeki benzer çalışmaların sonuçlarıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Covid-19 epidemic, which is effective on a global scale, created fear on individuals. The effects of outcomes such as anxiety, stress, depression and death rates in the society were investigated in this study. The relationship between somatization disorder, Prefrontal Cortex and Covid-19 was analyzed. Relational screening model was used in this study. A total of 378 participants, 227 women and 151 men, participated in the study. For the purpose of the study, the Coronavirus Fear Scale, Prefrontal Cortex Functions Scale and Psychological Symptom Screening tests were used. As a result of the study, a significant difference was found between the fear of coronavirus scale and prefrontal cortex functions and psychological symptom screening. It was observed that fear of coronavirus affects prefrontal cortex functions negatively and psychological symptom screening test scores positively. A significant relationship was found between individuals' gender, age and marital status, prefrontal cortex functions, and screening for psychological symptoms. Prefrontal cortex functions of female individuals and psychological symptom screening total scores of male individuals were higher. The coronavirus fear levels and psychological symptom screening total scores of individuals aged 56 and over were higher compared to other age groups. The total scores of prefrontal cortex functions of individuals aged 26-35 were higher than those of other age groups. The coronavirus fear levels and psychological symptom screening total scores of married individuals were higher than those of single individuals. The total scores of prefrontal cortex functions of single individuals were higher than those of married individuals. Results were discussed with the relevant studies in literatüre.