Toplumun beslenmede kullandığı bazı baharatların mikrobiyolojik kalitesinin belirlenmesi
Determination of microbiological quality of some spices used by society in nutrition
- Tez No: 756771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DOĞANAY, PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma İstanbul ilinin farklı ilçelerinin (Çengelköy, Ümraniye, Eminönü, Bahçelievler) aktar, pazar ve marketlerinde ambalajlı veya ambalajsız satışa sunulan toplam 96 baharat örneğinin (24 tarçın, 24 kırmızı pul biber, 24 karabiber, 24 zerdeçal) temin edildiği bölge/ortam sıcaklık, nem oranları baz alınarak mikrobiyal kalitesinin belirlenmesi ve bir aylık oda sıcaklığında depolama sırasında mikrobiyal kalite kriterlerinde meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Ambalajlı örnekler semt pazarlarından, ambalajsız örnekler semt market ve aktarlarından temin edilmiştir. Tüm bu örneklerde Toplam Mezofilik Aerobik bakteri, Toplam Mezofilik Aerobik fungus (Maya ve Küf), Enterobacteriaceae sayımı yapılmış ve E.coli, B. cereus, Salmonella spp., Shigella spp. varlığı klasik kültürel yöntemlerle incelenmiştir. Çalışmada elde edilen izolatlara gram boyama ve biyokimyasal testler uygulanmıştır. Testler sonucu tanımlanan bakterilere antibiyotik dirençlilik/duyarlılık düzeylerini belirlemek amacıyla antibiyotik testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in this study in the region/ambient temperature where a total of 96 spice samples (24 cinnamon, 24 red pepper flakes, 24 black pepper, 24 turmeric) sold in herbal, markets and markets of different districts of Istanbul (Çengelköy, Ümraniye, Eminönü, Bahçelievler) are supplied with or without packaging. The purpose of this study was to determine the microbial quality based on humidity rates and to evaluate the changes in microbial quality criteria during storage at room temperature for one month. Packaged samples were obtained from the neighborhood markets, and unpackaged samples were obtained from the neighborhood markets and herbalists. In all these samples, Total Mesophilic Aerobic bacteria, Total Mesophilic Aerobic fungi (Yeast and Mold), Enterobacteriaceae were counted and E.coli, B. cereus, Salmonella spp., Shigella spp. its existence has been examined by classical cultural methods. Gram staining and biochemical tests were applied to the isolates obtained in the study. Antibiotic test was applied to determine the antibiotic resistance/susceptibility levels of the bacteria identified as a result of the tests.