The interface conditions of architectural diagrams: 'Non-plan manifesto' and its diagram practices
Mimari diyagramların arayüz durumları: 'Non-plan manifesto' ve onun diyagram pratikleri
  1. Tez No: 756770
  2. Yazar: NEHİR MELİS DOĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFET DERİN İNAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mimari söylemde diyagramlar her zaman, düşünme sürecinin bir parçası olmuştur ve yeni fikirlerin ortaya çıkışını desteklemek için arayüz durumuna sahip olmuşlardır. Ancak 1960'ların 1970'lere doğru ilerlemesiyle birlikte diyagram konusu, vizyoner mimari figürlerin yeni kaygılarını takiben, diyagram uygulamalarının yeni formlarını aramasıyla tekrar canlanmıştır. Tez, diyagram uygulamalarındaki bu değişimi izlemeyi amaçlar ve diyagramların farklı arayüz durumları ile mimari düşünme süreçlerindeki farklı rollerini inceler. Bu değişikliğin izini sürmenin bir yöntemi olarak, 1969'da Non-Plan: An Experiment in Freedom ile Cedric Price, Paul Barker, Peter Hall ve Reyner Banham'ın bir manifestoyla on yılın ortak endişelerini kapsamayı amaçladığı Non-Plan'i yansıtan diyagram pratiklerini araştırmayı hedefler. Bu Manifesto, on yıllık bir dönemin kaygılarını, tasarımcıların değişimi destekleyen bir araca neden ihtiyacı olduğuyla birlikte anlatması yönünden önemlidir: manifesto, değiştirilebilir değerleri desteklemek için diyagramların kullanımını tetiklemiştir. Tez, mimari diyagram kullanımındaki değişimi ve diyagramların değişen rollerini araştırır. Diyagramların değişen rollerine dikkat çekmek için, Anthony Vidler'in Modernist Diyagram tartışmasına atıfta bulunarak emsal diyagram uygulamalarından bahseder. Jean-Nicolas-Louis Durand ve Rudolf Wittkower'ın diyagram uygulamaları aracılığıyla Modernist Diyagram'ı anar ve Modernist Diyagramların, inşa edilmiş nesnelerin tam çizimlerinden bilgi elde ettiğini ve bu diyagramların mimari nesnelerin analitik gözlemi için araçlar olduğunu bulur. Oysa Non-Plan'in diyagram uygulamaları, kesin çizimlere atıfta bulunarak, plan uygulamalarının kısıtlayıcı özelliği nedeniyle değişen koşullara uyum sağlayamadığını tartışır ve plan uygulamalarını geçersiz kılar. Tez, Yona Friedman ve Cedric Price'ın diyagram uygulamalarından Non-Plan diyagramlarını incelemektedir. Bu diyagramlar değişmeye uygun arayüzlerdir; kasıtlı bir eksiklik önerirler ve en yeni fikirlerin ortaya çıkmasını desteklemek adına bir taktik olarak değerlendirilebilirler. Tez, Non-Plan diyagramların, inşa edilmiş bir nesnenin kesin durumuyla ilgili olmadığını; düşünme süreçlerinin sınırlarını zorlayan bir arayüz oluşturma potansiyelinin olduğunu bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In architectural discourse, diagrams have always been part of the thinking processes, and they have an interface condition to support the rise of the latest ideas. However, with the 1960s progressing towards the 1970s, the subject of diagram revivals with new forms of diagram practices of visionary architectural figures, following their novel anxieties. The thesis aims to track this change in diagram practices and examines diagram's distinct roles in the architectural thinking processes with their varied interface conditions. Cedric Price, Paul Barker, Peter Hall, and Reyner Banham intended to cover the common anxieties of the decade with a manifesto: Non-Plan: An Experiment in Freedom in 1969 and explained why designers need a tool that ensures change. As a method of tracing these changing practices in architectural diagrams, the thesis mentions Non-Plan as it triggered the use of diagrams to promote change. The thesis searches the shift in the use of architectural diagrams and their changing roles. To point out the changing roles of diagrams, it mentions precedent diagram practices via giving reference to Anthony Vidler's Modernist Diagram discussion. It mentions Modernist Diagram via diagram practices of Jean-Nicolas-Louis Durand and Rudolf Wittkower and finds that Modernist Diagrams derive knowledge from exact drawings of built objects and those diagrams are tools for analytical observation of the architectural objects. However, diagram practices of Non-Plan, by referring to exact drawings, negates plan practices due to the constraints of plan implementations as they're unable to adapt to changing conditions. The thesis examines the diagrams of Non-Plan from the diagram practices of Yona Friedman and Cedric Price. Those diagrams are interfaces apt for changing; they propose a deliberate incompleteness, a tactic to support the rise of the latest ideas. It is found that Non-Plan diagrams do not relate to an exact condition of a built object; it is an interface that pushes the limits of the thinking processes.