İşverenin yönetim hakkının sınırları
Limits of employer's right to management
  1. Tez No: 756781
  2. Yazar: AHMET BURAK BELDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH UŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İşverenin yönetim hakkı, iş hukukuna özgü kaynaklardandır. Bu kaynak işyerindeki ve iş ilişkilerindeki düzeni sağlamaktadır. Uygulamada sıklıkla karşılaşılan ve önemli bir hak olan işverenin yönetim hakkı, normlar hiyerarşisi açısından en alt sırada kalmaktadır. İşverenin yönetim hakkı, sınırsız bir hak değildir. Bu nedenle işverenin yönetim hakkının sınırları doğru belirlenmelidir. İş hukukunun gelişmesi ve hiyerarşik olarak üst normların düzenleme kapsamı genişledikçe ve kazuistikleştikçe bu hakkın sınırları daralmış ve netleşmiştir. İşveren, yönetim hakkının sınırlarına uyarak bu hakkı kullanmalıdır. Aksi halde maddi, manevi tazminat, hapis veya adli para cezası ile karşılaşması mümkündür. Çalışmada işverenin yönetim hakkının sınırları, mevzuat altyapısı, pratikteki örnekler ve yargıya taşınmış olaylar ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, işverenin yönetim hakkının sınırlarının, gelişen teknoloji, sosyal hayattaki değişmeler ve mevzuat değişiklikleri bağlamında değerlendirilerek uygulamaya ve yargıya taşınabilecek yeni sorunlara yeni bir bakış açısı kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
The employer's right to manage is from sources specific to labor law. This source maintains order in the workplace and in business relationships. The employer's right to manage, which is an important and frequently encountered right in practice, is the bottom of the ladder in terms of the hierarchy of norms. The employer's right to manage is not an unlimited right. For this reason, the boundaries of the employer's right to manage should be determined correctly. As labor law developed and the scope of hierarchical regulation of higher norms expanded and became casuistic, the limits of this right became narrower and clearer. The employer must exercise this right, observing the limits of the right of management. Otherwise, it is possible to face financial and moral compensation, imprisonment or judicial fine and disciplinary punishment. In the study, the limits of the employer's right to management, the legislative infrastructure, practical examples and events that have been transferred to the judiciary have been evaluated. The aim of the study is to evaluate the limits of the employer's right to management in the context of developing technology, changes in social life and changes in legislation and to give a new perspective to new problems that can be transferred to practice and the judiciary.