Production and characterization of simple, face-centered and diamond cubic lattices by fused deposition modeling using polylactic acid
Polilaktik asitten eriyik yığma yöntemiyle üretilen basit, yüzey merkezli ve elmas kübik yapıların karakterizasyonu
- Tez No: 756783
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EVİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, polilaktik asit'ten üretilen basit, yüzey merkezli ve elmas kübik yapıların basma yükü altındaki karakterizasyonu yapılmıştır. Temel olarak dört adet tasarım parametresi kullanılmıştır. Bunlar, kirişlerin kenarlarında radyus olması, kirişlerin kenarlarında radyus olmaması, kirişlerin içlerinin boş olması ve kirişlerin içlerinin boş olup birleştikleri yerlerde radyus olmasıdır. Tasarlanan tüm yapıların basma testleri yapılmıştır. Üretim yönüyle yapılan basma yükü mekanik özellikleri ile üretim yönüne dik yapılan basma yükü mekanik özellikleri birbirinden farklılık gösterdiğinden, basma testleri üretim yönüyle aynı ve üretim yönüne dik olmak üzere iki kez tekrarlanmıştır. Testler yapıldıktan sonra, elde edilen yer değiştirme ve yük bilgilerine dayalı olarak stres ve gerginlik diyagramları oluşturulmuştur ve bu diyagramlar her tasarım parametresi ve üretim yönüne göre tekrarlanıp hesaplanmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak testten elde edilen verilerle malzeme değerleri elde edilmiş, daha sonra bu bilgiler sonlu elemanlar programına girilerek bilgisayar ortamında simülasyonlar yapılmıştır. Yapılan simülasyonlarda doğrusal olmayan malzeme bilgisi ve doğrusal olmayan geometrik bilgiler kullanılmıştır. Tüm tasarım çeşitleri ve parametreleri için dayanım ve ağırlık azaltma hesapları yapılmıştır. Bu hesaplamalardan, parçaların akma noktalarının üretim yönüne göre birbirlerinden farklılık gösterdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the characterization of simple, face-centered and diamond cubic lattices produced by fused deposition modeling (FDM) using polylactic acid (PLA) under uniaxial compression loading condition. Four design parameters were set for each cubic lattice: with radius, without radius, hollow truss, and hollow and with radius. Test items were manufactured for all designed structures. Since changing the manufacturing direction changes the mechanical properties of cubic lattices, the tests were done both through the manufacturing and non-manufacturing directions of the cubic lattices. Based on the data obtained from tests, stress strain diagrams were prepared for each parameter and the manufacturing direction. Nonlinear material and nonlinear geometrical finite element analysis were performed and stress strain diagrams were created based on the results of the finite element analysis. Also, strength and weight reduction calculations were done to determine the ultimate tensile strength point for each lattice type. As those calculations show, manufacturing direction of cubic lattices has a strong effect on mechanical properties of simple, face-centered and diamond cubic lattices under uniaxial compression loading condition.