Map planning in planes with straight and curved borders using chaotic dynamics
Kaotik dinamik yardımıyla düz ve eğimli yüzeye sahip düzlemlerin haritalandırılması
- Tez No: 756796
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ONUR FEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Harita planlama, bir robot ya da bir nesne belirlenen bir bölge boyunca hareket ederken harita oluşturulmasıdır. Bu tezde harita planlaması kare, dikdörtgen ve çember biçimindeki düzlemsel bölgeler için yapılmıştır. Farklı şekillerde engellere sahip bölgeler ayrıca dikkate alınmıştır. Harita planlama sürecinde mobil robotun dönme açısı Lorenz sistemi, Rössler sistemi, Duffing osilatörü ve hiperkaotik sistem gibi diferansiyel denklem sistemlerinin kaotik çözümleri yardımıyla belirlenmiştir. Dönme açısı kaotik çözümlerin koordinatlarından bir tanesi olarak seçilmiştir. Farklı kaotik sistemler için bölge kaplama hızları karşılaştırılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla eğimli sınırlara sahip düzlemsel bölgeler için harita planlama litaratürde ilk kez yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Map planning is the creation of a map while a robot or object is moving throughout a specified region. In this thesis, map planning is performed for planar regions in the forms of squares, rectangles, and circles. Regions containing obstacles in different forms are also considered. The rotation angle of a mobile robot in the map planning process is determined by means of chaotic solutions of systems of differential equations such as the Lorenz system, Rössler system, Duffing oscillator, and a hyperchaotic system. The rotation angle is chosen as one of the coordinates of the chaotic solutions. Region covering speeds for different chaotic systems are compared. To the best of our knowledge, this is the first time in the literature that map planning is performed for planar regions with curved borders.