Dijital baskılı yer karoları için transparan sır geliştirilmesi
Development of transparent glaze for digital printed floor tiles
- Tez No: 756805
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAGUT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Karolara yapılan dijital baskı teknolojisinin gelişmesi ile son yıllarda özellikle doğal taş desenli, sırlı yer ve karo üretimi tüm dünyada hızla artmaktadır. Bu artış ile birlikte karoların daha güzel ve ilgi çekici olması amacıyla seramik karo bünyesi yüzeyine derinlik sağlayan ve polisaj sonrası karo yüzeyinde camsı tabaka oluşturarak parlak görünüm kazandıran sır kullanımı da artış göstermektedir. Parlatma amacı ile yapılan 'Lappato' işlemi sonrasında sır yüzeyine kimyasal koruyucu bir tabaka uygulanarak sırın lekelenme direnci artırılmıştır. Aşındırıcı boyutlarının düşürülmesi ile 'Lappato' tekniğinin gelişmesi ile bu teknikle uyumlu sırların geliştirilmesi ivme kazanmıştır. Yüksek maliyet, tedarik ve lojistik zorluklarla yurt dışından temin edilen bu sırların geliştirilerek Türkiye'de üretilmesi ülkemiz için seramik sektörü açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamda hızlı pişirim koşullarına ve 'Lappato' tekniğine uyumlu, dijital baskı ile üretilen yer karosu sırlarının geliştirip, fabrika koşullarında elde edilebilirliğinin araştırılması yapılmıştır. Farklı kompozisyonlardaki seramik sırlar, fabrika seri üretim şartlarında üretilen 60x120x1 cm boyutlarındaki dijital baskılı karo bünyelere uygulanarak yüksek aşınma direncine sahip, şeffaf ve parlak görünümlü, endüstriyel şartlarda kullanılabilecek sırların üretilmesi amaçlanmıştır. İstenilen görünüm ve özelliklere sahip sır reçetesi geliştirilene kadar sır kompozisyonları geliştirilmiştir. Yapılan laboratuvar ve pişirim çalışmaları üretici firmada endüstriyel şartlarda, elde edilen ürünlere ait teknolojik, ısıl, mikroyapısal ve faz analizleri Eskişehir Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği laboratuvarlarında yapılmıştır. Elde edilen sırlı yer karoların transparan özellikleri, lekelenme dirençleri ve kimyasal dayanımları belirlenerek standart (STD) ticari sır uygulanmış numuneler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir seri üretim için uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of digital printing technology on tiles, especially natural stone patterned, glazed floor and tile production has been increasing rapidly all over the world in recent years. With this increase, the use of glaze, which provides depth to the surface of the ceramic tile body and creates a glossy appearance by creating a glassy layer on the surface of the tile after polishing, also increases in order to make the tiles more beautiful and interesting. After the 'Lappato' process for polishing, a chemical protective layer is applied to the glaze surface to increase the staining resistance of the glaze. With the reduction of the abrasive dimensions and the development of the 'Lappato' technique, the development of glazes compatible with this technique gained momentum. It is of great importance for our country in terms of the ceramics industry that these glazes, which are procured from abroad with high costs, supply and logistics difficulties, are developed and produced in Turkey. In this study, it was investigated that the glazes of floor tiles produced by digital printing, which are compatible with fast firing conditions and the 'Lappato' technique, can be developed and obtained in factory conditions. It is aimed to produce glazes with high wear resistance, transparent and bright appearance, which can be used in industrial conditions, by applying ceramic glazes in different compositions to 60x120x1 cm sized digitally printed tile bodies produced under factory mass production conditions. Glaze compositions were developed until the glaze recipe with the desired appearance and properties was developed. The laboratory and firing studies were carried out in the manufacturing company under industrial conditions, and the technological, thermal, microstructural and phase analyzes of the products were carried out in the Materials Science and Engineering laboratories of Eskişehir Technical University. The transparent properties, staining resistance and chemical resistance of the glazed floor tiles obtained were determined and compared with the samples to which standard (STD) trade glaze was applied, and they were found suitable for mass production.