ʻİsâmuddîn el-İsferâyînî'nin Mîzânu'l-Edeb'i (Nahiv bağlamında)
An examination of the 'nahiv' of İsâmuddîn el-İsferâyînî's book titled Mîzânu'l-Edeb
  1. Tez No: 756804
  2. Yazar: MUHAMMED FARUK CULUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEVAT ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, İsâmuddîn'nin“Mîzânu'l-Edeb fî Lisâni'l-'Arab”adlı eserinin mukaddime ve nahiv bölümleri incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve İki bölümden oluşturulmuştur. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, kapsamı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca ʻİsâmuddîn'nin yaşadığı dönemin siyasi ve ilmi yönü kısaca ele alınmıştır. Birinci bölümde öncelikle İsâmuddîn'nin hayatı ve ilmi yönüne dair kısa bir değerlendirmede bulunulmuştur. Sonrasında“Mîzânu'l-Edeb fî Lisâni'l-'Arab”adlı eser, genel olarak incelenmiş, ana bölümleri hakkında kısa bilgiler verilmiş ve eserde yer alan başlıklara değinilmiştir. ʻİsâmuddîn'in eseri yazmasındaki amacı, eserin girişindeki metodu ve üslubu belirtilmiştir. İkinci bölümde eserin nahiv bölümü, içerik açısından tahlil edilmiştir. Bu bölümdeki tanımlar diğer kitaplarda getirilen tanımlarla karşılaştırılmış, aralarındaki farklılıklar ele alınmıştır. Tartışmalı meseleler incelenmiş, ʻİsâmuddîn'in konudaki görüşü belirtilmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde ʻİsâmuddîn'in eserde verdiği istişhadlar ve eserin ana kaynakları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the foreword and syntax sections of the work of Isamuddin named“Mizanu'l-Edeb fi Lisani'l-Arab”were examined. Our study consists of an introduction and two parts. In the introductory chapter, brief information is given about the birth of the Arabic language, its features, the beginning and development of grammar and rhetoric. In the first chapter, firstly, a brief evaluation was made about the period in which Isamuddin lived. Afterwards, the work titled“Mizanu'l-Edeb fi Lisani'l-Arab”was examined in general, brief information was given about its main parts and the titles in the work were mentioned. Isamuddin's purpose in writing the work, his method and style in the introduction of the work are stated. In addition, the introduction part of the work is examined in detail in this section. In the second part, the syntax of the work is analyzed in terms of content. The definitions in this section are compared with the definitions in other books, and the differences between them are discussed. Controversial issues were examined, and comparisons were made with the opinion of Isamuddin on the subject. In addition, in this section, information is given about the istişhads given by İsamuddin in the work and the main sources of the work.