Kimlik ve dış politika ilişkisi bağlamında ABD'nin 2003 Irak müdahalesi
2003 US intervention in Iraq in the context of the relationship of identity and foreign policy
  1. Tez No: 756812
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERKAM SULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şarkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ortadoğu'nun önemli ülkelerinden olan Irak'ın ikinci defa Amerikan müdahalesine maruz kalması 2003 yılında olmuştur. Bu tezde Irak'a Amerikan müdahalesinin nedenlerinin açıklanması hedeflenmektedir. Bu tezin ana araştırma sorusu 11 Eylül Olaylarının Amerikan kimliğini dış politika alanında nasıl dönüştürdüğüdür. Bu soruya verilen yanıt ise 11 Eylül olaylarının Amerikan dış politikasını özellikle Soğuk Savaş sonrası tek kutuplu düzende çok taraflı, ekonomik işbirliğine dayanan bir politikadan çok tek taraflı, Amerikan değerlerinin korumacı politikalarla yayılmasını zorunlu gören bir hale dönüştürmüştür. Bu dönüşümün temel sebebinin olarak Yeni Muhafazakâr ve Evanjelist düşüncelerin karar alma mekanizmalarında etkili olması gösterilmektedir. Bu dönüşümün aktarılması için özellikle 11 Eylül sonrası karar alıcıların konuşmaları incelenmiştir. Bu amaçla önce Amerika'nın Irak'a yönelik politikalarının tarihsel arka planı anlatılmış, daha sonra kuruluşundan itibaren Amerikan kimliğinin özellikleri sıralanmış daha sonra ise Irak Savaşı özelinde Soğuk Savaş sonrası Amerikan kimliğinin dış politikaya etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Iraq, one of the important countries of the Middle East, was exposed to American intervention for the second time in 2003. In this thesis, it is aimed to explain the reasons for the American intervention in Iraq. The main research question of this thesis is how the September 11 Events transformed the American identity in the field of foreign policy. The answer to this question, on the other hand, has transformed the American foreign policy of the September 11 events, especially in the post-Cold War unipolar order, from a multilateral, economic cooperation based policy to a one-sided, expansionist policy that sees the spread of American values with activist protectionist policies. The main reason for this transformation is shown to be the influence of Neo-Conservative and Evangelical ideas in decision-making mechanisms. In order to convey this transformation, the speeches of decision makers especially after September 11 were examined. For this purpose, firstly, the historical background of America's policies towards Iraq is explained, then the characteristics of the American identity since its foundation are listed, and then the effect of the American identity on foreign policy after the Cold War, in particular the Iraq War, is examined.