Sosyo-kültürel uyum sürecinde evinin dışında üniversite eğitimi alan Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin farklı antropometrik indeksleri kullanarak duygusal yeme davranışının değerlendirilmesi
The evaluation of emotional eating behaviours of Turkish and foreign students receving universi̇ty education outside their home in the socio-cultural adaptation process using different anthropometric indexes
- Tez No: 756813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY YILDIRIM, PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, ailelerinden ayrılarak eğitimleri için dünyanın büyük bir metropol şehir özelliğinde olan İstanbul'a ve uluslararası öğrenci hareketliliğin yoğun yaşadığı Türkiye'ye gelen öğrencilerin sosyo-kültürel uyum düzeylerini incelenmesi ve farklı antropometrik indekslerle duygusal yeme davranışının değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma, vakıf üniversitelerinde eğitim gören 87 ulusal ve 74 uluslararası olmak üzere toplam 161 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın verileri online olarak düzenlenen formlar ve uygulanan ölçekler ile elde edilmiş ve araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Bireylerin demografik bilgileri, sağlık durumları ve beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri sorgulanmıştır. Öğrencilerin sosyo-kültürel uyum düzeylerini değerlendirmek için Sosyo-kültürel Adaptasyon Ölçeği (SKAÖ); duygu ve durumlar karşısında iştah durumlarını incelemek amacıyla Duygusal İştah Anketi (DİA) kullanılmıştır. Çalışmada ulusal öğrencilerin sosyo-kültürel uyum düzeyinin uluslararası öğrencilerden daha düşük olduğu bulunmuştur (p0,05). Öğrencilerin SKAÖ puan ortalaması ile duygu olumsuz puan, durum olumsuz puan ve toplam olumsuz puan arasında negatif yönde, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak önemli ilişki bulunmaktadır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned in order to examine the socio-cultural adaptation levels of students who came to Istanbul, which is a major metropolitan city in the world, and Turkey, where international student mobility is intense, for their education processes, and to evaluate emotional eating behavior with different anthropometric indices. The study was conducted with the participation of a total of 161 students, 87 national and 74 international, studying at foundation universities. The data of the research were obtained with online forms and applied scales and evaluated by the researcher. Demographic informations, general health status, nutrition habits and anthropometric measurements of the participants was questioned. In this study, the Socio-cultural Adjustment Scale (SCAS) was used to evaluate the socio-cultural adjustment levels of the students and the Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ) was used to investigate the effect of emotions and situations on students's appetites. In the study, it was found that the socio-cultural adjustment level of national students was lower than that of international students (p0.05). According to the results of our study, there is a negative, weak and statistically significant relationship between the students' SCAS score average and negative emotion, negative situation and negative total score (p0.05).