Cemal Kaşıkçı olayı bağlamında konsüler dokunulmazlık ve bağışıklıklar
Consular immunities in the context of Jamal Khashoggi incident
- Tez No: 756849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Konsolosluklar yabancı bir devlette bulunan, bazı görevleri yerine getiren ve gönderen devlete bağlı olarak çalışan yurtdışı teşkilatlarından birisidir. Konsoloslukların çeşitli görevleri mevcuttur. Bu görevler arasında uyrukluğunda bulunan gerçek veya tüzel kişilerin menfaatlerini korumak, idari mahiyette veya şahsi statü kapsamında kalan işlemleri yerine getirmek, iki devlet arasındaki ticari, iktisadi, ilmi, kültürel ve dostluk ilişkilerini geliştirmek sayılabilir. Konsolosluklar ve bu teşkilatta çalışan konsolosluk mensupları, görevlerini yabancı bir devletin ülke sınırları içerisinde ifa etmektedir. Görevleri bağlamında ise kendi ulusal mevzuatlarını ele almaktadırlar. Bu sebeple, dokunulmazlık ve bağışıklıklar hem devlet egemenliği ilkesini ihlal etmemek adına hem de görevlerin etkili bir şekilde yerine getirilebilmesi adına gereklidir. Dokunulmazlık ve bağışıklıklara ilişkin olarak uygulanagelen yapılageliş kuralları Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi ile kodifiye edilmiştir. Yakın dönemde yaşanan Cemal Kaşıkçı Olayı ise, Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi ile ele alınan dokunulmazlık ve bağışıklıkların önemini vurgulayan bir olay olarak nitelendirilmektedir. Zira söz konusu Olay, İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda yaşanmıştır. Bu sebeple Cemal Kaşıkçı Olayı, konsüler dokunulmazlık ve bağışıklıkların hem içeriğini hem de sınırlarını belirlemede ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Consulates are one of the foreign departments residing in foreign states, performing some duties and working depending on sending state. Consulates have various duties. These duties include protecting the interests of natural or legal citizens who are nationals, carrying out administrative and personal status transactions, and developing commercial, economic, scientific, cultural and amicable relations between two countries. Consulates and members of consular post working in this departments perform their duties within the borders of a foreign state. They apply the laws of the sending state within the borders of another state while performing their duties. For this reason, immunities are necessary both in order not to violate the principle of state sovereignty, and in order to effectively perform their duties. The Vienna Convention on Consular Relations codifies the rules for immunities. The recent Jamal Khashoggi Incident is characterized as an incident that emphasizes the importance of immunities addressed by Vienna Convention on Consular Relations. Because this incident took place at the Consulate of Saudi Arabia in Istanbul. For this reason, the Jamal Khashoggi Incident is going to shed light on determining both the content and the limits of consular immunities.