Renal hücreli karsinom tanısı alan olguların 2016 Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasına göre yeniden değerlendirilmesi ve çeşitli klinikopatolojik parametrelerin prognoz üzerine etkisinin araştırılması
Re-evaluation of cases diagnosed with renal cell carcinoma according to 2016 World Health Organization classification and investigation of effect of various clinicopathological parameters on prognosis
  1. Tez No: 756850
  2. Yazar: DİLEK BEYPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FUAT AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Renal hücreli kanserler ürolojik kanserler içerisinde en ölümcül olanlarıdır. Bu çalışmadaki amacımız, 2010-2019 yılları arasında renal hücreli karsinom tanısı alan 338 olgunun, DSÖ 2016 sınıflamasına göre yeniden incelenerek, ortaya çıkacak farklılıkların hastaların prognozuna yansımalarını değerlendirmektir. Yeniden sınıflandırmada 13 olguda tanı değişikliğine gidilmiştir. Tüm olguların %70.1'ini berrak hücreli, %10.9'unu papiller, %9.2'sini kromofob, %4.4'ünü sınıflandırılamayan, %1.5'ini berrak hücreli papiller, %1.5'ini müsinöz tubuler ve iğsi hücreli, %0.9'unu düşük malign potansiyelli multiloküler kistik renal hücreli neoplazi, %0.6'sını Xp11 translokasyon ilişkili, %0.3'ünü tiroid benzeri foliküler, %0.3'ünü süksinat dehidrogenaz eksikliği ile giden, %0.3'ünü tubulokistik renal hücreli karsinom oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Renal cell cancers are the most lethal cancer among urological cancers. Our aim in this study is to re-examine 338 cases diagnosed with renal cell carcinoma between 2010-2019 according to the WHO 2016 classification and to evaluate the effects of the differences on the prognosis of the patients. In the reclassification, the diagnosis was changed in 13 cases. Among all cases, 70.1% were clear cell, 10.9% papillary, 9.2% chromophobe, 4.4% unclassified, 1.5% clear cell papillary, 1.5% mucinous tubular and spindle cell, 0,9% multilocular cystic renal neoplasm of low malignant potential, 0.6% Xp11 translocation, 0.3% thyroid-like follicular, 0.3% succinate dehydrogenase-deficient and 0.3% tubulocystic renal cell carcinoma.