Z kuşağının yaşlı bireylere karşı tutumlarının belirlenmesi: Ankara örneği
- Tez No: 756862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Z kuşağının yaşlı bireylere karşı tutumlarını incelemektir. Bu araştırma ise yaşlılara yönelik tutumların olumlu yönde seyrine katkı sağlayacak ihtiyaç temelli ne tür politikaların ortaya konulabileceğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Z kuşağının yaşlılara yönelik tutumlarını ortaya çıkarabilmek adına nicel araştırma deseni olan tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni Ankara ilinde yaşayan 2000 yılı ve sonrası doğumlu olan bireylerdir. Bu doğrultuda çalışmada 2000 yılı sonrası doğan (Z kuşağı) bireylerin yaşlı bireylere karşı tutumlarını belirlemek için Kogan'ın Yaşlılara Yönelik Tutum Ölçeğinin Türkçe versiyonu ve sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Z kuşağının geleceğimizin politika üreticileri ve toplum yöneticileri olacağı düşünüldüğünden ve bu alanda yapılan çalışmaların az olması nedeniyle literatüre katkı sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the attitudes of Generation Z towards older individuals. As a result of this research, it is aimed to help determine the policies that can contribute to the positive increase in attitudes towards the elderly. In order to reveal the attitudes of the Z generation towards the elderly, the survey model, which is a quantitative research design, was used. In our study, people born in 2000 and later and residing in Ankara were investigated.